АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.
Българските курорти са на челни позици по отношение на оценка на съотношението цена-качество, което предлагат на своите гости, сочи британско проучване.
Предстоящата 2025 г. ще балансира съотношението между купувачи и продавачи. Купувачите няма да бъдат под натиска на непрестанния ръст на цените, ще избират внимателно сред предложенията и ще бъдат особено бдителни към жилища, чиято цена е завишена и не отговаря на качествата на имота.
Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, и непрекъснато покачващата се цена на труда.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
През ноември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+1.4%), „Развлечения и култура“ (+1.3%), „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.7%) и „Транспорт“ (+0.7%). Най-голямо намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-1.3%) и „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за...
От 15 декември влиза в сила нов график за движение на влаковете, съобщиха от Българските държавни железници (БДЖ). В повечето региони на България се запазва досега действащият график за движение, а за подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки между влаковете с възможности за пътуване между повече населени места, пишат от държавната железница.
България е сред водещите страни в ЕС по норма на възвръщаемост от инвестиции извън страната – само Полша е пред нас.Най-много те са в Румъния. В топ 10 са Сърбия, Гърция, Северна Македония. Реално над една четвърт от българските преки инвестиции зад граница са в съседни страни. Делът надхвърля една трета, ако включим всички държави от региона на Балканите.
Резултатите от теста PISA показват, че 54% от българските ученици не достигат критичния минимум от знания по математика, 53% - по четене и 48% - по природни науки. Демографският спад допълнително задълбочава кризата. През последните три десетилетия броят на новородените е намалял с 34 434 души, а продължаващата емиграция на млади хора свива значително броя на учащите.
Най-много работещи използват интернет и преносими устройства с мобилна връзка в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - съответно 91.3 и 64.5%, а най-малко в сектор „Преработваща промишленост - съответно 27.0 и 13.8%.