АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цените на имотите се изкачват в глобален мащаб
Пазарът на недвижими имоти в света се стабилизира и показва признаци на колебливо възстановяването, според скорошен доклад на глобалната лондонската консултантска къща Knight Frank, съобщава Businessweek.
Тримесечния индекс на Knight Frank Global House Price показва, че стойността на имотите се е увеличила в почти половината от изследваните 32 страни, през второто тримесечие на тази година. "Показателно е, че тримесечно понижение на цените има в 22% от страните и, че то не е повече от 10% във всяка страна, в сравнение с двуцифреното сриване в редица места по време на първото тримесечие", казва Лиъм Бейли, ръководител на научни изследвания за жилищни имоти в Knight Frank.
Някои от най-силните знаци за оздравяване идват от скандинавските страни, с покачване на цените през предходното тримесечие с 5,3% в Норвегия, 3.9% във Финландия, и 3,6% в Швеция. В Австралия, Израел и Холандия също са с обявени печалби. На някои места, търсенето е следствие от исторически ниските наеми и такси, които подтикват купувачите на имоти към активност. Централната банка на Швеция, например, е намалила рязко основната лихва от 3,75% преди година на 0,25% към днешна дата, така че банките вече предлагат ипотечни кредити при лихвени проценти от 1,5%.
Намаления лихвен процент от Bank of England, заедно с относително прекаленото предлагането на жилища във Великобритания, пораздвижи пазара там, както и повиши цените до 1,1% през второто тримесечие след пет последователни тримесечни понижения на цените.
Пазарът дори в САЩ започва да се възстановява, където първоначално започна ипотечната криза. Цените в САЩ се повишиха с 1,3% през второто тримесечие, след като имаше 7% понижение през всяко от предходните две тримесечия. Дори и силно засегнатите райони, като например Калифорния започват да се възстановява.
Но все още има притеснения. Кредитите остават ограничени тъй като глобалната икономика се бори, за да се възстанови, и в много страни има високо предлагане на непродадените имоти, които оказват низходящ натиск върху цените. Въпреки положителните тенденции през второто тримесечие, цените в повечето страни остават по-ниски, отколкото преди една година, и Knight Frank казва, че пазарът е все още крехък.
Нещо повече, много ниските лихвени проценти няма да продължат вечно. "Човек би могъл дори да се каже, че цените на жилищата са изкуствено вдигнати заради ниските лихви по ипотечните кредити", коментира Магнус Ланге, партньор от офиса в Стокхолм на агенцията за недвижими имоти Cushman & Wakefield. "Аз съм очаквах да видя спад с 15% на цените на жилищата през следващата година, след като банки вдигнат лихвите."
Някои страни все още са “частен случай”. България, където пазара на недвижими имоти изведнъж се оживи с продажбата на ваканционни жилища на богати руснаци и европейци, спадът на цените през второто тримесечие е 9,7%, като върха беше през първото тримесечие - 12,4%.
Tweet |
|