АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Средногодишната инфлация е прогнозирано да възлезе на 3.3% през 2025 г. България може да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност през януари 2025 г. и да продължи да го изпълнява през остатъка от годината.


Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.


Ако прогнозата се сбъдне, България би отговаряла на сегашния критерий на Европейската Централна Банка средното ниво на инфлация на база хармонизирания индекс на потребителските цени да не надхвърля референтната стойност за ценова стабилност от 3,3%.


През 2022 г. общата сума на изплатените средства е била 847 118 217 лв., през миналата година тя е нараснала с близо 2,7% до 869 720 546 лв. Средният размер на изплатената сума по един болничен лист за общо заболяване също e по-висок, като от малко над 329 лв. се покачва на 387 лв.


Средният размер на изплатената сума по един болничен лист за общо заболяване е нараснал с 48,44 лв. в рамките на една година, през първото шестмесечие на 2022 г. сумата е била средно 300,34 лв., докато за същия период на настоящата година тя вече е с 16% повече и достига 348,78 лв.


"Лист", известен с класацията си на 100-те най-добри ресторанти в света и с приложение, включващо около 30 000 ресторанти, ще локализира сладкарници, чайни, пекарни и кафенета.


Проверката става много бързо, като властите само предоставят лист, на който пише, че може да останете до 90 дни в страната.


Управителният съвет счита, че за поддържането на ценова стабилност е най-добре да се определи инфлационна цел от 2% в средносрочен план. Целта е симетрична, което означава, че отрицателните и положителните отклонения на инфлацията от нея са еднакво нежелателни.


Паричната маса (индексът М3) в еврозоната нарасна през май с 8,4% на годишна база, но след повишение с 9,2% през април. Въпреки това забавяне на растежа на паричната маса, той продължава да се задържа далеч над важното целево ниво на ЕЦБ за повишение с 4,5%, отговарящо на мандата на централната банка за ценова стабилност в рамките на еврозоната.