АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро. Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци се налагат в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.
Проектозаконът предвижда свиване на държавния бюджет, орязване на субсидиите и повишаване на някои данъци и акцизи, включително върху алкохола, цигарите, недвижимите имоти и минералната вода. Корпоративният данък ще се покачи от 19 на 21 процента.
Основна причина за ускорението на инфлацията като цяло е поскъпването на храните и напитките (+68,2 процента на годишна база), на алкохола и цигарите (+51,9 процента) и на хотелите и ресторантите (+50,3 процента). През юни годишната инфлация също отбеляза рекордно високо ниво - 36,8 процента.
Учени алармират: Рисковите фактори убиват 7 от всеки 10 души в света. Цигарите, алкохолът, нездравословното хранене, мръсният въздух, липсата на физическа активност, прекомерна употреба на елекронни устройства - това са рискови фактори, които подценяваме, а те всъщност убиват.
Комисията по бюджет и финанси прие на второ четене промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Ще бъдат уточнени сроковете като техническа поправка. Освен това ще бъде уточнено понятието за електронна цигара за еднократна употреба. Тези промени трябва да се гласуват в пленарна зала.
Страната намалява акцизите на горивата, премахва ДДС за основни хранителни продукти и увеличава цените на цигарите. Промените в Закона за акцизите и в Закона за данък добавена стойност бяха подготвени от предишното правителство, а новият кабинет остана с почти същите предложения.
Градовете, в които има влошаване през годината са Враца, Пазарджик и Шумен. Отчитат се и градове с нулево ниво на незаконно потребление. През четвъртото тримесечие това са Хасково и Велико Търново.
Потреблението на цигари без български акцизен бандерол според традиционното изследване на празните опаковки остава на ниско ниво.
Данните за 1-во тримесечие на тази година сочат, че само 1.8% от цигарите са били без български акцизен бандерол, което е с 0.7 процентни пункта по-ниско от 4-тото тримесечие на 2020 г. , а в сравнение със същия период на 2020 г. нивото се запазва същото.
Проучване:3,4% е контрабандата на цигарите за второто тримесечие на 2019 г. Това е намаление от 0,4% спрямо първото тримесечие на тази година и 1,3 % спрямо второто тримесечие на 2018 г.