АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цесии, прихващания в КТБ + фирми и лица
Екип на EconomyNews.bg
Цесии за близо 130 млн. лева е поискала БТК след затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ), става ясно от списъка с волеизявленията за цесии и прихващания, публикуван от синдиците на банката.
Справка: Цесията е законно право на всеки кредитор (например на всеки вложител в КТБ) да прехвърли вземането си комуто реши. Чл. 99 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) гласи, че "кредиторът може да прехвърли своето вземане, освен ако законът, договорът или естеството на вземането не допускат това. Прехвърленото вземане преминава върху новия кредитор с привилегиите, обезпеченията и другите му принадлежности, включително с изтеклите лихви, ако не е уговорено противното."
Фирмата на Цветан Василев "Бромак" е поискала цесия за повече от 41 млн. евро. БТК – цесии за близо 130 млн. лв.
Литекс АД иска цесия за около 1,6 млн. лв., а Литекс газ ЕООД – за малко повече от 114 хил. лева.
В списъка се виждат имената на две банки с български собственици, застрахователни компании и други. Например, Първа Инвестиционна банка е поискала цесии за близо 103 млн. лв., а Централна кооперативна банка – за приблизително 15,5 млн. евро.
Сред държавните компании - "Булгаргаз" е дал волеизявление за цесия от 12 млн. лева, а "Българският енергиен холдинг" - за 21 млн. лева плюс 4,2 млн. евро. "БДЖ - Товарни превози" са поискали две цесии - за 2,5 млн. лева и за 664 743 евро.
При физическите лица една от големите суми е на Александър Сталийски, за когото е записана цесия веднъж за над 20 млн. лв. и допълнително 3,2 млн. евро. Любопитна като размер е и сумата, записана срещу името на тв водещата Виолета Сечкова – близо 10 млн. лв. и 1,6 млн. евро. Огромни са сумите и за Едоардо Миролио - 920 000 евро, 2 218 405 долара и 12 812 249 лева. По-нататък в списъка с цесиите е и Момчил Андреев – 3,5 млн. лв., както и съпругата на бившия премиер Иван Костов – Елена Костова, която е заявила желание за цесия на стойност 230 хил. лева.
Интересни са и списъците с прихващания. Например, дружеството "Дунарит" е направило огромен брой прихващания за десетки милиони левове, долари и евро. Подобна е ситуацията и с „Елит Петрол” АД, „Литекс Моторс” АД, „Нафтекс Петрол” ЕООД. „НУРТС България” има прихващане за 51,8 млн. лв. Дружеството „Авионамс”, което също се свързва с Цветан Василев, има записани прихващания на стойност повече от 10 млн. лв. и 47 хил. евро.
Прихващанията за „Техномаркет”, който влезе в новините през последните дни заради намерението на Делян Пеевски и неговата майка да придобият до 50% от дружество има записани прихващания за близо 10 млн. евро. В списъка с прихващанията са още ТЕЦ Марица Изток 2 ЕАД – 21,4 млн. лв., и Холдинг Български държавни железници ЕАД - 664 743 евро плюс 2 590 694 лв.
Справка: Прихващането е способ за погасяване на две насрещни задължения до размера на по-малкото от тях. Ако двете задължения са равни по размер , тогава погасителния ефект е пълен , и двете се погасяват изцяло. Правната уредба на прихващането се съдържа в чл.103 ЗЗД.
103. Когато две лица си дължат взаимно пари или еднородни и заместими вещи, всяко едно от тях, ако вземането му е изискуемо и ликвидно, може да го прихване срещу задължението си.
Прихващането се допуска и след като вземането е погасено по давност, ако е могло да бъде извършено преди изтичането на давността.
Ако длъжникът се е съгласил с прехвърлянето на вземането, той не може да прихване задължението си срещу свое вземане към предишния кредитор.
Tweet |
|