АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЦИЕ избегна катастрофално развитие
Лихвите по депозити и кредити в Централна и Източна Европа /ЦИЕ/, включително и в България, плавно ще падат, прогнозират експертите от Уникредит Груп.
Главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов смята, че лихвените нива по депозитите през 2012 година ще се доближат, но няма да паднат до стойностите, наблюдавани през 2008 година, малко преди началото на финансовата криза. Поне десет години няма да има лихви от времето на 2005-2007 година,
твърди той.
Според него темпът на спада на лихвите по кредите ще е по-голям от намаляването на лихвите по депозитите. Това ще редуцира печалбите на финансовите институции, но няма да направи банковия сектор по-малко стабилен, посочи Павлов.
В традиционното вече проучване на Уникредит за развитието на банковия сектор в нашия регион се посочва, че размерът на необслужваните кредити ще достигне връх през втората половина на следващата година. За 2009 година очакванията са, че заемите с просрочие над 90 дни от общия брой кредити ще бъде 5.7 на сто, а на тези с просрочие над 30 дни - 11.6 на сто. За 2010 година просрочените кредити над 90 дни ще са 10 на сто, а над 30 дни - 15 на сто, пише в проучването.
Според Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк, има предпоставки състоянието на икономиката през втората половина на 2010 година да бъде по-добро от 2009.
Очакванията за катастрофално развитие на ЦИЕ се оказаха преувеличени, посочи той. Независимо че преминаваме през труден период, имаме отлични предпоставки за реализиране на дълго отлагано преструктуриране в икономиката, отбеляза Хампарцумян.
Според проучването нетната печалба на банковата система у нас за 2009 г. се очаква да е 673 млн. лв. ( или намаление 51.5 на сто на годишна база - през 2008 година тази печалба беше 1.387 млрд. лева.) Очаква се печалбата на банките да падне през 2010 г. до 316 млн. лв., след което да започне да се отчита ръст - 843 млн. лв. (2011 г.), 1.62 млрд. лв. (2012 г.).
Прогнозата за 2015 г. е печалба в размер на 2.14 млрд. лв., сочат данните в проучването.
Провизиите в банковата системата се очаква да достигнат връх през 2010 г. - 1.5 млрд. лв., а след това да започнат да намаляват (1.06 млрд. лв. за 2011 г.; 415 млн. лв. - 2012 г. и 597 млн. лв. - 2015 г.).
Независимо от кризата, дългосрочният потенциал на банковия сектор в България остава незасегнат, смятат в Уникредит. Според тях банковият бизнес у нас ще започне пълното си възстановяване през 2011 г., когато икономиката ще започне да отчита растеж. Те очакват проникването на банковите услуги да продължи, но ще се извършва с по-бавни темпове - 15-16 на сто годишно след кризата, като темповете ще са под тези отпреди кредитния бум.
Според експертите банките трябва да се пригодят към новата нормалност след кризата с предлагането на нови продукти, които да са съобразени със спада на инвестиционната активност и потребителските разходи на домакинствата.
Намаляването на лихвите няма да реши проблемите на предприемачите, каза Хампарцумян запитан дали банките ще свалят с 3 процента лихвите, както препоръча финансовият министър Симеон Дянков. Не лихвите са проблем за предприемачите, тях ги изненада кризата, нямаха резерви, посочи той.
Чуждестранните пасиви на банките в ЦИЕ в момента се оценяват на 450 млрд. евро. В България те са 16.6 млрд. лева към септември или 22.7 на сто от балансовото число на банките, пише в анализа. По-голямата част от банките, опериращи в ЦИЕ,
принадлежат към международни групи, които в най-трудния момент действаха като кредитор от последна инстанция спрямо поделенията си в нашия регион и по този начин се избегна най-лошия сценарий за икономиките в ЦИЕ, отчитат от Уникредит.
Tweet |
|