EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

ЦИР: 2% ръст, 12% безработица,2.5млрд.евро ПЧИ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЦИР: 2% ръст, 12% безработица,2.5млрд.евро ПЧИ

mail13:30 | 05.02.2013прегледи 789 коментарикоментари 0


Икономиката на България боксува на едно място през 2012 година, като това й състояние вероятно ще продължи и през 2013 година, прогнозира Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие /ЦИР/. Той се позова на анализ за стопанството за месец януари.
Според ЦИР за 2012 г. ръстът на БВП ще бъде около 1%, а за 2013 не повече от 2%. Центърът очаква по-нататъшно нарастване на притока на ПЧИ, като те вероятно ще бъдат в рамките на 2.3-2.5 млрд.евро за текущата година. Прогнизираната инфлация към края на 2013 г. няма да е повече 3%, а безработицата ще се движи около 12%

Нарастването на териториалният дисбаланс на българската икономика се превръща в остър проблем на стопанството, счита Прохаски. София ще продължи да бъде център на икономически растеж и вече има особен статут в икономиката, каза Прохаски, като допълни, че без целенасочена държавна политика към изоставащите райони през следващите няколко години не би могло да се очаква балансирано икономическо развитие.
През 2000 година София-столица надхвърля с 61% средния размер на БВП на човек от населението за страната, а през 2009 г. превишението е вече със 137% (т.е. показателят за София-столица е 2.37 пъти по-голям от този за страната). През 2000 г. общо 5 области имат БВП на човек от населението в по-висок размер от този средно за страната. След област София-столица, това са областите Бургас (125% спрямо страната), Враца (122%), Варна (112%) и Стара Загора (109%), но техните показатели са по-близо до средния за страната, отколкото до този за София-столица.
Всички останали области, които са били под средното ниво през 2000 г., са под средното и за 2009 г.. Под средното ниво са Враца (през 2009 г. нейният БВП на човек от населението е 77% от този за страната) и Бургас (90% от средното за 2009 г.). Единствената област, която е надхвърлила средното за страната, без съмнение под въздействието на териториалното си съседство с област София-столица, е област
София.

Г-н Прохаски по-добра ли ще е 2013 година за портфейла на българина ?
Малко по-добра ще е от 2012 г., първо защото частни предприятия, които работят добре, предполагам, че ще продължат по малко да вдигат заплатите. Освен това в бюджетната сфера се очертават една част от заетите да получат увеличение през 2013 г. Пенсионерите ще получат известно увеличение през 2013 г. така че една съществена част от населението ще получи увеличение на доходите си през 2013 г. Това надяваме се да раздвижи и крайното потребление, като се отрази благоприятно и икономическия растеж. Разбира се, големият проблем остава безработицата – и регистрираната и нерегистрираната. Трябва по всички линии да се търсят възможности за създаване на нови работни места - динамизиране на икономиката, инвестиции както от вътрешни инвеститори, така и от чужди.
Има ли нужда от промени в данъчната политика ?
В данъчната политика смятам че няма основание за някакви промени. В момента данъчните ставки са на добро ниво. Трябва да се запазят дългосрочно, за да може ефектът върху инвеститорите от тази стимулираща данъчна система да се почувства. Вече се наблюдава засилване на инвестициите в България особено в някои интересни производствени предприятия. Инвеститорите са привлечени в значителна степен от стимулираща данъчната система в България. Така че е много важно данъчната система да не бъде пипана поне още 10 години.
Някои икономисти се обявиха срещу плоския данък и предлагат въвеждане на подоходно прогресивно облагане. Как гледате на тази идея ?
Не, аз съм категорично против такива идеи, защото именно плоският данък стимулира инвестициите, освен това стимулира плащането на тези данъци и не съм убеден, че едно прогресивно данъчно облагане ще увеличи сериозно приходите в данъчната система. По-добре тези по-ниски нива на данъци, но пълно обхващате на данъкоплатците, разширяване базата на тези, които плащат, свиване на сивата икономика, която все още я има в значително размери в България. Това ще повиши приходите във фиска. Обратното ще стимулира отново сивата икономика, избягването на данъците, инвеститорите ще се оттеглят поради неустойчивостта на данъчната система.

 


Тагове: ЦИР, ръст, ПЧИ
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg