АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Акцентира се върху необходимостта от инвестиции в цифровизация и създаване на икономически профил, ориентиран към младите хора. Стратегията включва например създаването на бизнес инкубатор, център за трансфер на технологии и дигитален хъб, които ще допринесат за повишаване нацифровите умения.
Страните от цял свят приеха първите правила на организацията за противоречивия пазар на въглеродни кредити. Това се случи по време на Двадесет и деветата Конференция на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) Това е ключов етап за подпомагане на страните за изпълнение на климатичните им задължения. Тези разпоредби се очакват от Парижкото споразумение през 2015 г. Решението беше прието с...
Пристанище Зебрюге и неговият терминал за претоварване играят важна роля в този процес. През 2023 г. повече от половината ВПГ, пристигащ в Зебрюге, идва от Русия. През 2015 г. собственикът на терминала „Флуксис“ подписа договор за 1 милиард евро с руската компания „Ямал“ за претоварване на ВПГ.
Рейтинговата агенция предвижда икономическият растеж в световен план да бъде 2,6 процента през 2024 г., леко увеличение спрямо предишната прогноза за растеж от 2,4 на сто, а през 2015 и 2016 г. рейтинговата агенция очаква глобален икономически растеж от 2,4 на сто.
Разходите за оборудване не само на пожарната, но и на службите за бърза помощ, на авиацията на Министерството на вътрешните работи надхвърлиха един милиард евро между 2015 и 2023 г., предимно от европейските фондове, плюс съфинансиране от румънското правителство.
Европейската комисия одобри нов цикъл от 170 проекти в рамките на Инструмента за техническа подкрепа (ИТП), за да подкрепи държавите членки при разработването и изпълнението на общо 307 реформи през 2024 г., които ще засилят конкурентоспособността, устойчивостта и модернизацията на държавите членки.
През юли 2015 г. "Гейбриъл Рисорсис" инициира търговски арбитражен процес пред Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка заради "незаконния отказ на Румъния да разреши минния проект в Рошия Монтана", като първоначално компанията поиска обезщетения в размер на 3,3 милиарда долара.
За разлика от други места по света, завършеното строителство бележи различна динамика през последните месеци (дори години) в страните от ЦИЕ. България все още е под нивото, регистрирано през 2015 г., Чехия е малко над него, докато в Румъния бележи ръст.
През 2023 г. Групата на ЕИБ подписа договори за финансиране в размер на близо 88 млрд. евро за повече от 900 проекта в ключови политически области като транспортна инфраструктура и градска мобилност, енергетика и води, цифровизация, нови технологии, иновации, здравеопазване, достъпни жилища, образование и подкрепа за МСП.