АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Европейската комисия одобри нов цикъл от 170 проекти в рамките на Инструмента за техническа подкрепа (ИТП), за да подкрепи държавите членки при разработването и изпълнението на общо 307 реформи през 2024 г., които ще засилят конкурентоспособността, устойчивостта и модернизацията на държавите членки.
През 2023 г. Групата на ЕИБ подписа договори за финансиране в размер на близо 88 млрд. евро за повече от 900 проекта в ключови политически области като транспортна инфраструктура и градска мобилност, енергетика и води, цифровизация, нови технологии, иновации, здравеопазване, достъпни жилища, образование и подкрепа за МСП.
Анализите показват, че търсенето на дигитални умения на пазара на труда в значителна степен превишава предлагането. Процесите на цифровизация са засегнали почти 90 на сто от работните места.
Отговорният начин при прилагането на ценовите увеличения заради безпрецедентния инфлационен натиск от всички екипи на местно ниво позволява, въпреки предизвикателствата на пазара, да се постигне значителен ръст на инвестициите зад капиталови разходи, цифровизация и устойчивост.
Процентът на предприятията, увеличили броя на дистанционните срещи, е най-висок във Финландия (79 процента), Малта (76 процента) и Швеция (71 процента), а най-ниски дялове са регистрирани в България (23 процента), Полша (29 процента) и Латвия (33 процента).
Основен фактор за резултата на България, едва 22 място от 36-те държави, е основно липсата на работеща националната схема за е-идентификация и признаването на чужди идентификации.
Лицата, които притежават основни цифрови умения, възлизат на 29% от населението на България на възраст от 16 до 74 години в сравнение със средно 56% за ЕС. Предприятията все още срещат трудности при намирането на квалифициран персонал, за да осъществяват иновации и да се разрастват, посочват от Брюксел.
Курсът за цифровото десетилетие е предложението на Комисията в подкрепа на цифровата трансформация на Европа до 2030 г. Инициативата ще обхване засилващите се тенденции и нарастващите нужди от цифровизация, които пандемията направи по-отчетливи.
Съгласно Стратегията за цифровизация на земеделието и селските райони в България, роботизацията и автоматизацията в земеделието ще доведе до нарастване производителността на стопанствата в сектор „Растениевъдство“ и “Животновъдство“ за постигане целите на Зелената сделка и Стратегията „Oт фермата до трапезата“.
3,4 млн.граждански и търговски съдебни производства през 2018 г. са имали трансгранични последици. Във вторник преговарящите от ЕП и Съвета на ЕС постигнаха споразумение, което прави достъпа до правосъдие по-бърз, по-евтин и по-удобен за гражданите и предприятията на ЕС.