АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предишният рекорд за най-малка катедрала в света, който беше включен в Световните рекорди на Гинес от 1984 г., се държеше от църква в Хайлендвил, САЩ, но храмът затвори врати на 1 ноември 2010 г.
Двата участъка са в близост кв. „Църква“ в гр. Перник. Едната отсечка е с дължина 370 м /от км 19+561 до км 19+931/, а другата с 1859 м /от км 20+285 до км 22+144/. Планира се шумозащитите да са с височина между 2 и 4 м.
В Столичната община има 1720 сгради паметници на културата - единични и групови паметници на културата, както и паметник от списъка на ЮНЕСКО - Боянската църква.
Като причина за своето решение фондът изтъква "недостатъчното развитие на плановете (на енергийната компания - бел. ред.) за привеждане на стратегията й за развитие в съответствие с целите за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий" над прединдустриалните нива.
По решение на Министерство на културата, на комисиите от Регионалния инспекторат за културно наследство се пристъпи към запазване на културните ценности на място и към пренасяне на гробницата, открита на обекта, и раннохристиянската църква.
Интересна е легендата за първото изграждане на храма през 4 век. Тя разказва за момиче на име София, която страдала от тежка болест, но била близа на Константин Велики. Той я изпраща в Сердика при лечебните минерални извори, където благодарение на тях се излекува. В знак на благодарност изгражда малка църква и й дава своето име – София.
Това е единствената църква по нашите земи от Средновековния период, която не е опожарявана и разрушавана. Там посетителите могат да видят стенописи от два периода – от времето на градежа и от 14 век.
Община Велико Търново проучва финансови механизми, по които могат да бъдат осигурени средства за цялостна реставрация и отваряне на емблематичната църква „Св. св. Константин и Елена“ – един от шедьоврите на Уста Колю Фичето.
Сатра Брун е „уелнес село“ в покрайнините на шведската столица Стокхолм. Селото датира от 1700 г., когато доктор Самуел Скраге открива източника на минерална вода в Сатра и купува околните земи. След това той построява кладенец, болница, църква и жилища.
След отварянето на плажовете гърците ще могат да посещават църковни служби, а археологическите обекти, включително Акрополът, ще бъдат отворени за посетители от 18 май. От понеделник ще бъде разрешено и пътуването през континенталната част на страната и до остров Крит, а от 25 май и до другите острови.