АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Часовниците "Ракета" се завръщат
"Ракета", най-старият руски производител на часовници, прави опити да се върне на руския и чуждестранния пазар, след като близо две десетилетия бе в "латентно" състояние, съобщи Ройтерс.
Компанията отчита силно търсене в Западна Европа, където по-рано тази година започна да продава продуктите си. Руската фирма, която през 290-годишната си история конкурира някои от най-големите часовникарски марки на Швейцария, през пролетта се появи в някои модни магазини във Франция, а през ноември ще започне да продава часовниците си и в Дания, Швеция и Норвегия. Часовниците с щампа "произведено в Русия" и цена между 200 и 700 евро (274-962 д.) вече се предлагат в престижни търговски центрове в Москва, а от идната година ще бъдат пуснати в продажба във Финландия, Дубай, Япония и Сингапур, посочва управляващият директор на "Ракета" Жак фон Полие. През 2011 г. компанията за първи път възстанови износа в значими мащаби след приватизацията си през 90-те години на 20 век, допълни французинът Фон Полие, който отдавна работи в Русия. Производителят на часовници в ретро стил, вдъхновен от съветски модели от 60-те и 70-те години, цели да намали зависимостта си от държавата, след като поръчките от руската армия и флот му помогнаха да оцелее в прехода към пазарна икономика.
Часовниците носят марката ракета в чест на Юрий Гагарин, първият човек излетял в Космоса през 1961 година. Преди две години Полие и група негови приятели купуват компанията за часовници от руски стоманодобивен концерн и от тогава са инвестирали в модернизацията й милиони долари, наемайки като консултанти швейцарски експерти в бранша. Руската компания, позната днес като "Ракета" е създадена още през 1721 г. в Санкт Петербург от Петър Велики. През 18 век първоначално е ателие, в което майстори шлифоват скъпоценни камъни за руските и европейски монарси и правят часовникови
части и декоративни предмети, които днес могат да бъдат видени в музеи като Лувъра и Ермитажа. След 1917 година дейността на фирмата е пренасочена към производството на точни инструменти за
армията. След Втората световна война компанията започва да произвежда предимно часовници и към края на 70-те години Ракета, определяна като една от най-големите марки часовници в света, продава близо 5 милиона бройки годишно. Преди перестройката в средата на 80-те години часовникарската компания има персонал от 8000 души, собствен оркестър, болница, училище, противоядрени бункери и курорти на Черно море. Когато Полие и неговите съдружници купуват марката обаче персоналът е намален до 100 души, а всичките й 30 сгради освен една са преустроени в офиси, магазини и апартаменти.
Tweet |
|