АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Управляващата коалиция в Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и отвори пътя към предсрочни избори, предизвиквайки политическа криза в най-голямата европейска икономика часове след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Това се дължи на отново коригираната надолу прогноза за световния добив на пшеница, но най-вече на ескалацията на военните конфликти в Украйна и Израел, както и на липсата на яснота в предстоящите избори в САЩ.
Европейският парламент публикува ново проучване на Евробарометър, в което се разглежда поведението на гражданите на ЕС при гласуването на европейските избори и основните им приоритети.
Австрия е сред най-зависимите от руския газ страни в рамките на блока и през последните две години инфлацията в страната изпреварва средната за ЕС, въпреки че икономиката се свива, повлияна от срива на най-големия й търговски партньор Германия, която се бори с енергийния преход и конкуренцията от страна на Китай.
Политиците продължават да не бързат с предприемане на действия на фона на успокояването на френските пазарите на ценни книжа, след като на първия тур на парламентарните избори в страната, проведен в неделя, крайнодясната партия "Национален сбор" на Марин Льо Пен взе по-малко места от очакваното.
Демокрацията е ценен дар, предаден ни от предишните поколения, припомня ЕП. И призовава да използваме гласа си на европейските избори от 6 до 9 юни 2024 г.
Първата учредителна пленарна сесия след европейските избори ще се проведе на 16-19 юли, като на нея ще бъде конституиран новият Парламент, ще бъдат учредени парламентарните комисии и ще бъде избран новият председател на ЕП.
Шест от всеки десет граждани (60%) проявяват интерес към предстоящите европейски избори на 6-9 юни, което е с 11 процентни пункта повече, в сравнение със същия период преди гласуването за европейски избори през май 2019 г.
Кандидатът за служебен премиер Димитър Главчев предложи проект на структура и състав на Министерски съвет. Това се случи в сградата на президентството в присъствието на държавния глава Румен Радев и представители на парламентарно представените политически сили.
След турбулентната 2023 г., която се оказа много по-добра от очакваното, 2024 г. се очертава да бъде колкото решаваща, толкова и несигурна както в (гео)политически план (с повече от 60 национални избори – президентски и/или парламентарни), така и в икономически план.