АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Частично ембарго върху руския петрол
Лидерите на ЕС постигнаха рано тази сутрин компромис и наложиха частично петролно ембарго срещу Русия, съобщи БНР. То предвижда временно изключение за доставките по петролопроводи.
Дерогацията бе поискана от Унгария, която в продължение на месец блокираше шестия пакет от санкции. Решението ще засегне 75 на сто от доставките на руски петрол, а до края на годината - 90 на сто от вноса му в Европа, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Сега Съветът на ЕС трябва да финализира тази забрана, допълни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя увери, че съвсем скоро Брюксел ще разгледа и въпроса за оставащите 10 процента от руския петрол. Мишел поясни, че одобреният пакет ще придобие законова форма утре.
Унгария е получила и поисканите в последния момент гаранции от ЕС за сигурността на доставките ѝ в случай, че има проблем с тези по петролопровода „Дружба“.
Премиерът Виктор Орбан е обяснил, че има възможност да бъде увеличен капацитетът на тръбопровода „Адриа“, който свързва страната му със съседна Хърватия, каза Урсула фон дер Лайен.
Необходимото за увеличаването му време е между 45 и 60 дни. Нужни са и някои инвестиции, най-вече за модернизиране на рафинериите в Унгария.
Споразумението засяга две трети от вноса на руския петрол, изтъкна Шарл Мишел и допълни, че така Европа спира голям източник за финансирането на военната машина на Кремъл.
"Сбербанк", която е най-голямата руска банка, ще бъде извадена от международната система SWIFT.
Одобрена е и забрана за застраховане и презастраховане в ЕС на кораби от руски компании.
Спира се и предоставянето на широк спектър от бизнес услуги за руски компании.
В ЕС ще бъде спряно излъчването на още три руски държавни програми, разпространяващи дезинформация.
Европейският съвет прие в края на първия ден от заседанието си заключения за Украйна. ЕС работи върху механизъм за предоставяне на извънредна макрофинансова помощ за Украйна в размер на 9 милиарда евро, изтъкна Фон дер Лайен.
Срещата на върха в Брюксел ще продължи и днес.
Ще има ли изключение за България?
Много се радвам, че нашите европейски партньори разбраха позицията на българското правителство и, ако има сделка, със сигурност ще има изключения за България. Това заяви вчера премиерът Кирил Петков при пристигането си за участие в извънредното двудневно заседание на Европейския съвет в Брюксел, предаде БТА.
Пред български журналисти той уточни, че до последно не се знае дали новите санкции срещу Русия, предложени от Европейската комисия, ще бъдат приети, защото някои страни от ЕС "променят позицията си даже в този момент". Надяваме се до декември 2024 г. да можем да продължаваме да купуваме руски петрол, понеже има и технически причини на ниво рафинерия, и е много важно за енергийната сигурност на България в този момент, добави премиерът.
Той изрази надежда българските превозвачи и домакинства да не почувстват допълнително повишение на цените спрямо сегашните пазарни равнища. По повод възможността да се въведе таван на цените на газа премиерът посочи, че това е добро предложение. По неговите думи част от причините за високите цени на тока се дължат на обвързването с цените на газа и затова по неговите думи въпросът вероятно ще бъде обсъден от Европейския съвет, макар че решение не се очаква тази седмица.
Tweet |
|