АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Египет се възползва от Споразумението за квалифицирана индустриална зона (Qualifying Industrial Zone - QIZ), което позволява на продуктите му да влизат безмитно в САЩ, обясни той. Условието е част суровините да се осигурени от Израе, като в момента този дял е 10,5 на сто, допълват местни медии.


След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е установено, че тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами.


Очаква се ЕС да приеме първоначален пакет от ответни мерки, които ще бъдат насочени към вноса на американски стоки, които са на стойност до 28 млрд. долара. Предполага се, че ще бъдат засегнати различни продукти, произведени в САЩ - от конци за почистване на зъби до диаманти.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Търговците, които не спазват закона са заплашени от глоба до 30 000 евро. Според приетите разпоредби големите търговци на дребно са задължени редовно да публикуват и обновяват онлайн цените на продуктите си, за да имат достъп до дигитални инструменти, които в реално време ще дават възможност на потребителите да сравняват цените.


Между продуктите, на които нараства потреблението, с най-голямо увеличение са плодовете - от 13.6 на 14.4 кг, и месото - от 10.1 на 10.6 килограма; Най-голямо намаление има при потреблението на хляб и тестени изделия - от 18.2 на 17.4 кг, и на зеленчуци - от 17.6 на 17.2 килограма;


Според сайта sport.ua, който озаглави статията си "Дейвид Бекъм предаде Украйна", Бекъм е подал заявлението през юни 2023 г., но едва сега, на 10 февруари 2025 г., той е получил правото да предлага продуктите си, включително платове, пердета и спално бельо в Русия.


Представеният списък на одобрените проекти показва, че един от тях е свързан с поставянето на зарядни станции в България. По този проект се предвижда обособяването на 126 зарядни станции в нашата страна, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Станциите ще бъдат поставени по европейските транспортни коридори, на паркинги и на различни места в градовете.


Всичко това повдига и допълнително въпросите за отношенията с прекупвачи, съществуващ сив сектор, договорни условия с търговските вериги, вноса, преработката, достъпа до инфраструктура, но не само транспортна, а складове, хладилни съоръжения, логистични мрежи – всяко едно увеличава разходите при доставката на продуктите до крайния потребител.


Новият регламент обхваща по-специално произведените в страната пресни плодове и зеленчуци, както и животински продукти, бобови растения, зърнени храни, билков и черен чай.