АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според данните, публикувани на сайта на Централната банка на Черна гора (CBCG), най-голяма печалба от 60,09 милиона евро е реализирала Crnogorska Komercijalna Banka, следвана от NLB и Hipotekarna Banka с печалби съответно –27,75 милиона евро и 18,46 милиона евро.


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Българската Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ремонтира ТЕЦ „Плевля“ – единствената въглищна топлоелектрическа централа в Черна гора. С мощност от 225 MW, тя осигурява около една трета от електроенергията в страната и играе важна роля в енергийния баланс на страната.


На 8 февруари оборотът на петте най-големи търговски вериги достигна 2,96 милиона евро, а на 1 февруари, когато нямаше бойкот, оборотът възлизаше на 4,24 милиона евро. Данните на данъчната администрация сочат, че най-голямо намаление на оборотите има в Централния район със спад от 35,86 на сто.


Черногорското правителство съобщи в социалната мрежа „Екс“, че през декември 2024 г. средната нетна заплата в Черна гора е достигнала 1010 евро, което е с 24,3% повече в сравнение с декември 2023 г.


От "Алтернатива Черна гора" казват, че цените в страната са прекомерно високи и че водещи търговски вериги чрез взаимни споразумения за ценообразуване са отговорни за това, че гражданите не са усетили в пълна степен увеличението на заплатите и пенсиите.


През четвъртото тримесечие на 2023 г. стандартната потребителска кошница (SCB) възлиза на 1850 евро, което означава, че през 2024 г. се е увеличила със 120 евро или 6,49 процента на годишна база.


По данни на черногорската статистическа служба – Монстат, потребителските цени са се повишили средно с 0,2 на сто спрямо октомври.


Браншовата асоциация алармира за сериозни щети, причинени от неприятелите Черна златка (Capnodis tenebrionis L.) и семейство Корояди, които в момента нанасят масови поражения върху трайните насаждения в България. Череши, вишни, сливи и кайсии са сред най-засегнатите култури, като в някои региони щетите вече са достигнали непоправимите 100%.


Приобщаването на финансовите институции в Черна гора към платежните схеми на SEPA, съгласно календара на Европейски платежен съвет, ще стане от април 2025 г.