АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съобщението за възможното връщане на страната към ядрената енергетика идва почти 40 години след изоставянето ѝ чрез референдум, проведен през ноември 1987 г., след ядрената катастрофа в Чернобил.
Долната камара на италианския парламент одобри правителството да обмисли възможността да се развива отново ядрена енергетика в страната. Италия затвори атомните си централи през 1990 г. след референдум за ядрената енергитика през 1987 г., произведен след аварията в Чернобил.
Украйна плаща на Москва около 200 милиона долара за тази услуга. През декември приключи изграждането на първата част от новото хранилище в Чернобил, от общо 15 планирани, и то ще бъде пуснато в експлоатация през май 2021 г.
Правителството иска компании за възобновяема енергия да разработят проекти, с които да се произвежда енергия, достатъчна за най-малко 2000 домакинства. Въпреки че хората няма да могат да живеят в района на Чернобил през следващите поне 100 години.
На 26 април министърът на екологията и природните ресурси Остап Семерак съобщи, че строежът е за сметка на украински инвеститори. Пускането в експлоатация на първата „зелена“ централа в Чернобил вероятно ще се случи още през първата половина на годината.
В съвместно послание на Европейските комисари, разпространено от прес-службата на Европейската комисия във връзка с 30-тата годишнина от трагедията в АЕЦ Чернобил се съобщава, че ЕС е отделил вече повече от 700 млн. евро за преодоляването на последствията отг аварията, предаде ТАСС. „
30 години след инцидента Чернобил все още е силно замърсен. Построена бе масивна стоманена обвивка върху реактора, за да предпазва от изтичане на радиация.
5 години след Фукушима около 100 000 души все още не са се върнали по домовете си. 30 години след Чернобил около 5 милиона души живеят в замърсени с радиация райони.
Строителството на новия защитен похлупак започна през 2010 г. и се извършва под ръководството на френски специалисти. Очаква се саркофагът да бъде поставен върху реактора до средата на 2017 година, а общите разходи ще бъдат около 1,5 милиарда евро.
Френската група Gorge обяви, че е спечелила договор на стойност 4 милиона евро за изграждането на специални врати за херметизация на ядрената централа в Чернобил, предаде Франс прес.