АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Българските черноморски курорти предлагат намаление на туристическите пакети през септември. След протестите срещу туристическия поток в популярни европейски дестинации, международно американско проучване показва, че 90% от пътуващите търсят различни от традиционните направления.
"Екуинор", чиято централа е в Осло, държи мажоритарен дял от "Роузбанк", което е едно от най-големите неразработени петролни и газови полета в британския континентален шелф.
Вицепремиерът Алексиев подчерта, че проектът за Среден коридор от Азия през българските черноморски пристанища, е отлична алтернатива както на Северното трасе през Русия, така и на Босфора.
По данни на властите запасите от газ в черноморския шелф са около 540 млрд. куб. м. Най-голямо е находището край Сакария (над 400 млрд. куб. м). Първоначално се планира от това находище да се добиват около 10 млн. куб. м газ на ден, или 3,4 до 4 млрд. куб. м годишно. До 2028 г. дневният добив трябва да достигне 40 млн. куб. м (15 млрд. куб. м годишно).
Българските летища в Бургас и Варна общо са отчели 96 833 души, пристигнали или отпътували от страната ни през януари 2023 г. В сравнение със същия месец на 2022 г. пътникопотокът от родните черноморски летища е скочил с 65,7 на сто, което е и най-големият подобен ръст сред дружествата, които управлява германският авиооператор.
МС разреши на „Петрокелтик България“ ЕООД и на „Петрокелтик“ ООД - Люксембург - титуляр на концесия за добив на газ от находище „Ралата“ в континенталния шелф на Черно море, да използва корабите ,,GSP SATURN” и „GSP LICORN”, плаващи под знамето на Република Панама.
Освен България, в програмата участват Гърция, Румъния, Грузия, Република Молдова, Турция и Украйна. На територията на България обхвата на програмата включва Североизточен и Югоизточен район за планиране с областите: Варна, Добрич, Търговище, Шумен, Бургас, Сливен, Ямбол, и Стара Загора.
Украйна е сред най-големите производители и износители на зърно за Африка и Близкия изток и нарушаването на доставките, вследствие на руската блокада на украинските черноморски пристанища, доведе до рязко повишаване на цените и застраши милиони с глад.
Концесионерът на летищата се стреми да ги превърне в целогодишни черноморски центрове с добра свързаност, чрез полагане на значителни усилия в разработване внедряване на активни маркетингови стратегии, допълват от компанията.
От тях към двустранните програми на България с Румъния, Гърция, Сърбия, Република Северна Македония и Турция се насочват 113,1 млн. евро, а към бюджета на транснационалните програми „Дунав", „Средиземно море" и „Черноморски басейн" - 22,4 млн. евро.