EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Четири мерки, за да няма аварии с тока

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Четири мерки, за да няма аварии с тока

mail13:05 | 03.01.2025прегледи 202 коментарикоментари 0


Само инвестиции в диагностика и превенция ще предотвратят нови аварии с тока. Това заявява д-р инж. Иван Желязков, член на Управителния съвет на Научно-техническия съюз на енергетиците в България и заместник-председател на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ), по повод авариите с доставката на електрическа енергия в ред населени места.

Инвестиции в диагностика и превенция може да се направят със собствени средства на електроразпределителните дружества, чрез коригиране на цените на електроенергията от страна на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) или чрез привличане на финансов ресурс от банки и фондове.

По думите на инж. Желязков действията в момента са само временни и няма да решат дългосрочно проблема. Затова е наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, Министерство на енергетиката и Комисия по енергетика към Народното събрание.

Сред основните причини за масовите аварии са липсата на инвестиции в диагностика и превенция, както и безотговорното отношение към експлоатацията на енергийните съоръжения. Още през пролетта мрежовите оператори е трябвало да изготвят план за това как ще работят при есенно-зимни условия, с какви аварийно-ремонтни групи ще разполагат, и да запознаят регулаторните органи с този план.

„На много места има счупени стълбове. Години наред те стоят по полетата и ръждясват. Неколкократно сме апелирали към мрежовите оператори да направят тест и анализ на остатъчния ресурс на железно-решетъчните стълбове. Ако тези стълбове бъдат подложени на изпитвания, ще се знае докога може да се експлоатират и ако им остава малко „живот“, да бъдат подменени с нови“, пояснява инж. Желязков.

Д-р инж. Иван Желязков има дългогодишен управленски опит в енергетиката. Бил е заместник-председател на Съвета на директорите на „Национална електрическа компания” (НЕК) ЕАД и член на СД на ТЕЦ “Марица Изток 2” ЕАД. Той е доктор по икономика, с докторантура по ”Енергийна сигурност”, магистър по Електроенергетика от Техническия университет и магистър по Международни икономически отношения от УНСС.


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg