EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Четири препоръки за България от ЕК

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Четири препоръки за България от ЕК

mail16:23 | 19.06.2024прегледи 869 коментарикоментари 0


Европейската комисия представи пролетния пакет на европейския семестър за 2024 г. В докладите по държави се анализират промените в икономиката, заетостта и социалната сфера и се прави преглед на изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и програмите по линия на политиката на сближаване. Посочват се и предизвикателствата с акцент върху конкурентоспособността и приоритетните реформи и инвестиции.

Въз основа на този анализ Комисията предлага специфични препоръки за всяка държава за справяне с предизвикателствата, свързани с техните ПВУ. Препоръките обхващат фискалната политика, структурните реформи, политиката на сближаване и конкурентоспособността. Повечето държави членки продължават да постигат добър напредък в изпълнението на своите ПВУ и програми по политиката на сближаване. Някои страни обаче трябва спешно да се справят с възникващите забавяния и структурни предизвикателства, за да гарантират навременното изпълнение на инвестициите и реформите, включени в техния национални планове за възстановяване и устойчивост.

В рамките на този цикъл на семестъра Комисията извърши за първи път двуетапен анализ на предизвикателствата в областта на заетостта, уменията и социалните предизвикателства във всяка държава членка въз основа на преразгледания набор от социални показатели и принципите на рамката за социална конвергенция. Анализът на първия етап е включен в Съвместния доклад за заетостта (СДЗ) за 2024 г., а по-подробен анализ на втория етап беше публикуван през май 2024 г. за седем държави членки – България, Естония, Испания, Италия, Литва, Унгария и Румъния.

Четири препоръки за България

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Допълнителна информация е налична в съобщението за медиите, в доклада за България и препоръките за България, както и в документа „Въпроси и отговори“.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6472