АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чешката икономика се забавя
Чешката икономика се очаква да забави темпа си на растеж до 1,6 на сто през 2012 година спрямо 2,1 на сто тази година, прогнозира Организацията за икономическо сътрудничество и растеж, цитирана от AFP. "Има значителни рискове от забавяне заради ситуацията в еврозоната и световната икономика", заяви днес в Прага генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия след среща с чешкия премиер Петър Нечас. В предишните си прогнози ОИСР очакваше растеж от 2,4 на сто тази година и 3,5 на сто догодина. Чешката централна банка неотдавна преразгледа към понижение прогнозите си за растежа до 2 % тази година и 1,2 на сто през 2012 година. Министерството на финансите от своя страна предвижда нарастване на БВП с 2,1 на сто през 2011 и с 1 на сто през 2012 година. Централната банка и министерството работят и по възможен сценарий на рецесия догодина. През 2010 година Чешката република отчете икономически растеж от 2,7 на сто след спада от 4,7 % през 2009 година в разгара на световната криза.
"Чехия има едновременно стабилна икономика, управляем бюджетен и търговски баланс, здрав финансов сектор, на наскоро оценката й бе повишена от рейтинговите агенции в контекста на всеобщи понижения на рейтинги, изтъкна Гурия, представяйки проучване на организацията. Той обаче настоя на необходимостта от "здрава бюджетна рамка" за бившата комунистическа страна с население от 10,5 милиона души.
"Предвид забавянето на чешката икономика заради свиването на износа, бързото прилагане на нови реформи е наложително, за да се осигури надежден повсеместен растеж в дългосрочен план и да се подобри устойчивостта на външни удари", се казва в проучването на ОИСР. Дясноцентристкото правителство на Нечас направи болезнени бюджетни съкращения и въведе абсолютно необходими реформи. Чешкото министерство на финансите планира понижение на бюджетния дефицит до 3,7 на сто от БВП тази година спрямо 4,8 на сто миналата година. Прагът от 3 % е препоръчителен за страните от еврозоната, към която Чехия се ангажира да се присъедини след приемането й в Европейския съюз през 2004 година.
Tweet |
|