АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чистка в „Информационно обслужване”
Съставът на Съвета на директорите на държавната компания-преброител „Информационно обслужване" е променен на 22 юли след общо събрание на акционерите и по искане на принципала на дружеството - Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, сочи справка в Търговския регистър.
Освободени са четирима членове на Съвета на директорите - проф. Михаил Константинов, Ивайло Филипов, Валери Борисов и Ваня Големанска, а на техните позиции са назначени Георги Тодоров, Александър Петров, Гюнай Мехмедов и Николай Недялков.
Проф. Михаил Константинов обясни, че целият борд на Съвета на директорите на „Информационно обслужване" подал оставка още преди два месеца с идването на новия кабинет на власт.
"Информационно обслужване" се забави с публикуването на годишният си отчет за миналата година. От него обаче е видно, че дружеството е на загуба в размер на 2,5 млн. лева за 2012 година, което не се е случвало досега в историята на компанията. Освен това предишното ръководство не е показало визия воля да промени основната ситуация в дружеството. Например, всички реформи могат да се обосноват само със съкращаване на персонал, което не води до подобряване на производителността или до ръст на приходите. Реформите са механични и няма никакъв устойчив резултат. В същото време обаче има сериозен недостиг на квалифицирани кадри по текущи проекти. /.../ Бизнес планът, който е приело предишното ръководство се нуждае от сериозни корекции по отношение на заложените цели и планирани приходи. Още през месец март трябваше да се актуализира бизнес планът, защото е станало ясно, че няма да бъдат реализирани приходи от основни договори за 2 млн. лв.” Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов в интервю за предаването "Преди всички" във връзка със смяната на ръководството на "Информационно обслужване".
По отношение на новото ръководство министърът уточни: Аз разчитам и залагам на хората с ръководен и експертен потенциал, които да ги наследят. За председател на Съвета на директорите е избран Георги Добров, който е заместник ресорен министър, така че той е с дългогодишен опит на ръководни позиции в цялата администрация на министерството. Изпълнителният директор Николай Недялков има доказан опит в ръководенето на проекти. Г-н Мехмедов идва също от ИТ средите. Александър Петров е дългогодишен член на ЦИК. Красимира Стоянова е главният юрист на министерството. Тя е единствената от старите членове.
Държавната фирма обикновено печели конкурсите за компютърна обработка на изборните резултати. За вота на 12 май тя беше единствената, подала оферта за поръчката - на стойност 1,7 млн. лв., припомня Дарик.
Във връзка с евентуални обвинения, че смяната е политическа и с цел някаква манипулация на предстоящите избори, министърът коментира пред националното радио: Това е последното нещо, което аз лично търся. Много по-важно за мен е какво ще се случи с "Информационно обслужване", защото това е една изключително важна фирма, която поддържа почти всички регистри на съдилищата. Също така в България има огромна нужда от изграждане на системен интегратор на електронното правителство, каквато практика има в Австрия и Естония. Това е мястото в бъдеще на "Информационно обслужване". Трябва да се разчупи схемата, по която работи – главно да се търсят държавни финансирания с поръчки на държавни ведомства.
Tweet |
|