АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В обобщение, анализът показва, че присъединяването към ОИСР може да доведе до икономически ползи за България по отношение на подобреното качество на институциите, както и увеличението на търговията и преките чуждестранни инвестиции.


Политиката по доходите в бюджет 2025 за ръст от минимум 10 процента в обществения сектор е без алтернатива за КНСБ и КТ "Подкрепа". Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност, рекалибриране на зелената сделка за конкурентоспособна индустрия, членство на България в еврозоната и в ОИСР са основните приоритети на АОБР.


С присъединяването на Австрия, Швеция и Финландия Блокът се разрастна от 12 на 15 държави. Повече за това как членството на трите държави допринесе за Европа вижте във видеото.


Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.


Турция е подала официално заявление за присъединяване към групата БРИКС, пише турското издание Економим, като цитира Блумбърг. Позовавайки се на запознати източници, Блумбърг съобщи, че разширяването на БРИКС ще бъде обсъдено на следващата среща на групата през октомври в Русия.


Положителната перспектива отразява изгледите за членство на страната в еврозоната, въпреки че има забавяне на процеса след януари 2025 г. Макар че отново има политическа несигурност, агенцията отчита, че има широка политическа ангажираност на местно и на ниво Европейски съюз за приемане на еврото.


В момента страната изпитва висока инфлация, което според S&P Global Ratings може да представлява предизвикателство пред нейното членство в еврозоната от 2024 година.


Имаме някои котви, които устойчиво осигуряват стабилност през годините и реално показват високи оценки и добро място в класацията на индекса. Такива са ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниски мита (членство в ЕС), свободното кредитиране (голям брой банки)


През 2008 г. Сърбия постави в ръцете на руски компании газовия и петролния си сектор. Страната се стреми към членство в ЕС и е подложена на натиск от западните държави да съгласува външната си политика с блока и да наложи санкции на Русия, посочва Ройтерс.


"За първи път откакто правим проучвания свързани с европейската интеграция регистрираме по-голям брой граждани, които биха гласували срещу присъединяването към ЕС на един евентуален референдум", каза директорът на Ипсос Марко Уляревич.