АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В момента работят три атомни ледоразбивача - главният „Арктика“, който е пуснат през 2020 г., първият сериен универсален ледоразбивач „Сибир“, въведен в експлоатация през 2021 г. и вторият - „Урал“ (2022 г.). На етап строителство са третият ледоразбивач „Якутия“ и „Чукотка“.
За четири години ПАТЕЦ „Академик Ломоносов“ е произвела близо 722 милиона киловатчаса електроенергия. Такова количество е достатъчно да удовлетвори нуждите на Чукотка за повече от година.
Участниците в COP28 ще направят виртуална техническа обиколка на единствената в света плаваща АЕЦ „Академик Ломоносов“, която е в експлоатация в най-северния град на Русия – Певек в Чукотка. Всичко ще се предава в официалните страници на „Росатом“ в социалните мрежи.
Предвидено е централата да работи 60 години, като с едно зареждане с гориво инсталацията ще работи около 8 години. Топлинната мощност на реактора е 35 мегавата, което позволява производство на до 10 мегавата електрическа енергия.
Росстат определи най-скъпите и евтини градове за живеене. Цените в Чукотка и Якутия са 1,5 пъти по-високи от средните за страната. Най-„скъпият“ град в Русия е Анадир в Чукотка, а „най-евтиният“ Назран в Ингушетия. Москва остана извън първите десет градове, а Санкт Петербург влезе едва в четвъртата десетка.
„Атомфлот” ще достави 4 модернизирани плаващи енергоблока с инсталирана мощност не по-малко от 106 МВт всеки, като първите два енергоблока ще бъдат въведени в експлоатация в отдалечения район в началото на 2027 година, третият – година по-късно, а четвъртият - в началото на 2031 година.
В рамките на подписаното споразумение „Росатом” ще осигури електроенергия за най-големия проект за мед и злато в постсъветското пространство.
Зареденият с ядрено гориво „Академик Ломоносов“ потегли от арктическото пристанище Мурманск за плаване от 5000 км към Чукотка.
Руската компания „Концерн Росенергоатом“, част от държавната корпорация „Росатом“, започна строителството на брегова инфраструктура за първата в света плаваща атомна топлоелектрическа централа (ПАТЕЦ) „Академик Ломоносов“.
Настоящето финансово положение на Русия може да бъде сравнено с това в Чукотка – територия, която е разделена от Аляска само от един тесен пролив. Правителството там е натрупало дълг, който възлиза на 144% от приходите му, а това е най-високият процент в Русия според Standard & Poor’s.