АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Компанията обяви, че е "невъзможно" да контролира крайната точка, до която достигат продадените от дистрибутори в трети страни продукти. Изявлението идва след публикуването на доклад, според който шампанското на френския гигант в луксозния сегмент е продължила до се продава в Русия дори след преустановяването на бизнеса там.
Водещите страни производителки през 2023 г. са Италия, Франция и Германия със съответно 638 милиона литра, 312 милиона литра (224 милиона литра шампанско и 88 милиона литра пенливо вино) и 263 милиона литра. След тях се нареждат Испания (206 милиона литра) и Португалия (25 милиона литра).
Продажбите на вино са паднали с повече от 15% през първото полугодие, като основна причина се сочи "затягането на коланите" от страна на потребителите заради несигурната икономическа ситуация.
Япония е начело в региона и е третият по големина пазар за шампанско в света. "Очакваме, че от Япония ще има доста голям интерес към тази продажба", отбелязва представител на аукционна къща "Сотбис".
Въпреки спада на обемите, позиционирането, най-вече на износа, във високия сегмент на пазара, позволи да се запази оборот от над 6 милиарда евро. Тази сума е надвишена за първи път през 2022 г.
След една достатъчно добра 2021 г. благодарение на отварянето на баровете и ресторантите след пандемията от КОВИД-19, престижната напитка е затвърдила подема си с 325,5 милиона продадени бутилки през 2022 г. (+1,6 на сто), което e 15-годишен максимум
Франция ще предостави субсидии на производителите на вино в региони като Бордо, тъй като намаляващото търсене на червено вино, заради промяна в предпочитанията на клиентите, удари сектора в Бордо, въпреки че производителите на шампанско отбелязват рекордни продажби.
Като обем продажбите са се увеличили миналата година с 1,6 на сто до 326 милиона бутилки. Тези резултати преобръщат страницата след "черната" 2020 година, когато пандемията понижи продажбите до около 244 милиона бутилки.
През 2021 г. трите най-изнасяни пенливи вина са италианското просеко (43 на сто, или 273 милиона литра), френското шампанско (15 на сто, 94 милиона литра) и испанската кава (10 на сто, 65 милиона литра).
Продажбите на шампанско достигнаха рекорден връх от 5,7 милиарда евро миналата година, тъй като облекчаването на ограниченията, свързани с пандемията, подхрани ръста на износа.