АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
От друга страна, финансовата необходимост е основната причина за продължаване на трудовата активност в Кипър (68,6 на сто), Румъния (54,3 на сто) и България (53,6 на сто). Най-нисък дял от хората, заявяващи финансовата необходимост като причина, е отчетен в Швеция (9,4 на сто), Чехия (12,4 на сто) и Люксембург (14,4 на сто).
Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.
Работниците и служителите с договори за временна заетост са съставлявали 17,1 на сто от хората в активна трудова възраст (на възраст от 20 до 64 години) в ЕС през 2023 г. Това съобщава европейската статистическа служба Евростат. Делът на работниците и служителите на временна трудова заетост намалява спрямо 2014 г. (19,1 на сто).
Според плановете на правителството възрастта за пенсиониране, която в момента е 65 години, ще се повишава с един месец годишно, за да достигне горна граница от 67 години до 2056 г. за хората, родени през 1989 г., съобщиха от Министерството на труда и социалните грижи на страната.
Как тези процеси ще се развият в резултат на очакваното преструктуриране на икономиката, в контекста на дигиталния и зеления преход? Какви дисбаланси могат да се очакват и как ще засегнат заетостта на хората над 50 години?
614 милиона килограма годишно е храната, която се похабява в България, а тя би била достатъчна хората в нужда да получават храна три пъти на ден. Зад всеки килограм ябълки, който изхвърляме на боклука, стоят 700 литра вода.
По отношение на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, страните от ЕС с най-високи нива на жилищни затруднения сред тази група са Дания - 18,4 на сто, Финландия - 17,5 на сто и Франция - 17,1 на сто.
Онлайн пазаруването продължава да се развива, като тенденцията по света е процентът на хората, които пазаруват на място вместо онлайн, да става все по-малък.
Статистиката сочи, че вече има превес на онлайн пазаруването над офлайн пазаруването, най-видим в по-младите възрастови групи. Бюджетите за онлайн покупки също надвишават тези за пазаруване в магазин, а хората са склонни да поемат риска да поръчват онлайн категории продукти, които традиционно купуват от физически обект, за да си спестят време в обикаляне на магазини. Така електронната търговия увеличава обхвата си в категории като електроника...