АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Швейцарските страхове
Хотел Швайцерхоф, сгушен в швейцарските Алпи, предоставя стаи за скиори и туристи повече от век, печелейки като много други компании от близките връзки на Швейцария с Европа, информира Ройтерс. За този хотел и седмицата на българската кухня тук разказа в поредица кореспонденции репортер на EconomyNews.bg. Резултатите от референдума в Швейцария, според които трябва да се ограничи имиграцията в страната и да се въведат квоти за граждани на ЕС сега застрашават да ограничат наемането на служители в хотела.
Швейцария е прекалено малка, нямаме достатъчното квалифицирани хора - нито в туризма, нито в здравеопазването, нито в другите сектори, заяви Андреас Цюлинг, управител на хотела в Ленцерхайде, в който 40% от персонала е от ЕС. В страната, която изключително много зависи от чужденците във всички сектори на икономиката си, не само Цюлинг се тревожи за последиците от референдума, който не се одобрява от правителството, но трябва да се превърне в закон до три години.
Освен швейцарския туристически сектор, финансовите услуги и научните сектори, които заедно покриват около една пета от БВП, са обезпокоени от резултатите от референдума.
Сайънсиндъстрис, бизнес асоциацията, която обединява швейцарските фармацевтични, химически и биотехнологични компании, посочва, че почти всеки втори работник в сектора е гражданин на ЕС.
В дългосрочен план това може да означава, че ние инвестираме и наемаме по-малко в Швейцария и повече в дейността ни извън Швейцария, посочи Паул Фербрекен, говорител на Evolva, която произвежда съставки за здравната и козметична промишленост. Служителите на компанията наброяват 50 души, като две трети са чужденци.
Анализаторите на Credit Suisse са на мнение, че Швейцария като цяло ще създаде 80 000 по-малко работни места през следващите три години заради референдума.
Имигрантите са помогнали за успеха на Швейцария, включително основателят на Swatch Николас Хайек, който е роден в Ливан, и роденият в Германия Ханри Нестле, който основа най-голямата в света компания за храни и напитки. В младата биотехнологична компания InSphero около 80% от кандидатите за работа не са швейцарци, отбелязва германецът Ян Лихтенберг, който е основател и главен изпълнителен директор на компанията. Той не само се безпокои, че увеличената бюрокрацията заради квотите ще направи по-трудно наемането на изключително опитни кадри, но се опасява и от контрамерките на ЕС. "Ако се вземе предвид всичко - като силният швейцарски франк и допълнителните вносни и износни разходи, това не помага на Швейцария като конкурентна икономика", посочи Лихтенберг. Той се опасява също така, че компанията, която получава около 1 милион франка финансиране от ЕС, може да бъде изключена от бъдещо разпределяне на средства, ако двустранните споразумения между европейския блок и Швейцария бъдат развалени. В края на миналата седмица ЕК обяви, че отлага преговорите с Швейцария за участие в научни и образователни програми за милиарди долари.
Tweet |
|