АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


България тряба да работи за себе си, а не за чужди геополитически интереси. Възможностите за наличие на шистов газ в България са добре оценени и припомни, че има две декларирани открития на шистов газ, за които има заявления за предоставяне на концесия, но това не се е осъществило.


"Шеврон" бе сред първите петролни компании със сондажи в Северно море през 60-те години на миналия век, но оттогава се оттегли от проучването и производството, след като продаде активите си в сондажи през 2019 г.


Южноамериканската страна, която е водещ производител на шистов газ и петрол, изпитва недостиг на бензин и дизел от края на миналата седмица заради проблеми с местните рафинерии и липсата на валута, което забавя вноса.


Решението на Естония, което е отстъпление от усилията на страната постепенно да се откаже от силно замърсяващите горива, отразява това, което се случва в много страни от Европейския съюз.


Находището от шистов нефт в Ордоското плато е с геоложки запаси от 1 милиард тона, което го прави най-голямото в страната, натрупаните доказани геоложки резерви са достигнали 1,052 милиарда тона благодарение на пробива в основните технологии.


Базата за производство на шистов газ на китайската петролна корпорация CNPC в Югозападен Китай затвърди статута си на най-големия производител на ресурса в страната. Дневното производство на шистов газ в демонстрационната й зона вече надвишава 20 милиона кубични метра.


Общата пазарна капитализация на петте най-големи производители на петролни услуги и оборудване в света днес не може да надвиши $ 49 милиарда, колкото струваше през 2008 година само Transocean, най-големият собственик в света на дълбоководни сондажи.


През 2017 г. САЩ са добили 767 млрд. куб. м. газ - обикновен плюс шистов и още 184 млрд. куб. м. в Канада. В двете страни работи повече от 60% от световния парк на сондажни съоръжения. В Русия подобни обеми (694 млрд. куб. м.) се добиват с много по-ниски експлоатационни разходи.


Енергийната компания Куадрила (Cuadrilla) потвърди в изявление, че е започнала дейности по хидравличен фракинг в находището на шистов газ "Престън ню роуд".


Добивът на шистов газ в САЩ съживи някои райони и предизвика ожесточени дебати за замърсяването на подпочвени води с метан. Ново изследване в Пенсилвания обаче не откри никаква връзка между едното и другото, предаде Франс прес.