АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Екуинор", чиято централа е в Осло, държи мажоритарен дял от "Роузбанк", което е едно от най-големите неразработени петролни и газови полета в британския континентален шелф.
По данни на властите запасите от газ в черноморския шелф са около 540 млрд. куб. м. Най-голямо е находището край Сакария (над 400 млрд. куб. м). Първоначално се планира от това находище да се добиват около 10 млн. куб. м газ на ден, или 3,4 до 4 млрд. куб. м годишно. До 2028 г. дневният добив трябва да достигне 40 млн. куб. м (15 млрд. куб. м годишно).
МС разреши на „Петрокелтик България“ ЕООД и на „Петрокелтик“ ООД - Люксембург - титуляр на концесия за добив на газ от находище „Ралата“ в континенталния шелф на Черно море, да използва корабите ,,GSP SATURN” и „GSP LICORN”, плаващи под знамето на Република Панама.
Находище „Галата", от което се добива природен газ, се намира в българския черноморски шелф. Дружествата мотивират искането си с наличието на непреодолима сила: аварийно спиране на потока газ от находище „Каварна" в края на 2017 г.
Полските власти тръгват към изграждането на "Балтийски тръбопровод" (Baltic Pipe), заяви президентът на страната Анджей Дуда. Газопроводът ще премине от норвежкия шелф в Дания, а след това през Дания в Полша.
През октомври 2015 г. Министерският съвет даде разрешение на „Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В.“, да извърши търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-14 Силистар“, разположена в континенталния шелф и в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море. Договорът за търсене и проучване е подписан на 23.02.2016 г.
„Газпром“ вече не се интересува от участие в проекта за експлоатация на газовото находище „Левиатан“ в израелския шелф, съобщил е за вестник „Ведомости“ представител на компанията.
Норвежката дирекция Petroleum (NPD) обяви списък с фирми, които имат претенции да проучват участъци от норвежкия шелф в рамките на 23-ти лицензиран кръг, съобщава в. Ведомости. Между тях са руските Роснефт RN Nordic Oil AS, Лукойл - Лукойл Overseas North Срок AS, както и Дея Norge AS Михаил Фридман и E.On E & P Norge AS.
До началото на септември 2016 г. „Петрокелтик“ ООД, Люксембург, ще търси нефт и газ в блок „Галата“, разположен в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на Република България в Черно море, съобщи МС.
Набъбва списъкът с компании, които се интересуват от българския шелф. Конкурсите за търсене и проучване на нефт и природен газ в блоковете "1-22 Терес" и "1-14 Силистар" вече са в ход.