АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят.
63% от анкетираните европейци смятат, че засилването на сътрудничеството в рамките на Шенгенското пространство е основен приоритет за укрепването му до 2030 г. 83% от предприятията са съгласни, че Шенген е от полза за бизнеса, а 81% го признават за едно от основните постижения на ЕС.
Според 76 на сто от българските участници в допитването (82 на сто в ЕС) Шенген на първо място дава възможност за общуване с хора от други култури; за 74 на сто у нас (80 на сто в ЕС) пространството без гранични проверки е от полза за бизнеса, за 66 на сто (75 на сто в ЕС) то има повече предимства, отколкото недостатъци.
Резултатите от пълното приемане на България и Румъния в Шенген не са с еднократен ефект, а ще се засилят с все по-дълбоката икономическа интеграция между европейските държави, което означава, че всяко едно поредно отлагане ще е причина за по-големи пропуснати ползи както за българската, така и за европейската икономика.
" Загубите, които се калкулират, сме ги изчислили на около 10 евро на час, поради изчакване на всеки автомобил на граничните пунктове. Ако един ден се изчаква, това са 240 евро." Това заяви пред БНР Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи.
Политиците и Хърватската централна банка определят като успешна първата година на страната в еврозоната.
Стъпка в правилната посока, но очакваме пълноценно приемане в Шенген, е позицията на Българо-румънска търговско-промишлена палата след решението за приемането на София и Букурещ в т.нар. Въздушен Шенген.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер е готов да разхлаби ветото за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния.
Румънският евродепутат Еуджен Томак, председател на Партия Народно движение, предложи създаването на мини-Шенген, който предвижда Румъния, България и Гърция да премахнат границите помежду си.
Европейската комисия отбелязва, че запазването на проверките по границите има важни отрицателни последици за икономиката и околната среда, както и за българските и румънските граждани, и за целия ЕС.