АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Шизофренията на Брюксел за България
България е на първо място по бизнесклимат /Business Confidence/ според проучване на Eurochambers - европейската асоциация на търговско-промишлените палати. След нея е Швеция, Турция, Румъния, Белгия, Малта и Великобритания.
От друга страна, държавите с най-лош бизнесклимат са Гърция, Дания, Австрия, Испания и Португалия.
По показателя "очаквания за експорт" България се нарежда на второ място след Португалия, а по показателя "очаквания за състоянието на заетостта" - четвърто място след Турция, Белгия и Естония.
По показателя "очаквания за инвестиции" сме на трето място след Турция и Полша.
Европейската комисия направи в последния момент промени в проектодоклада, който по-късно ще бъде внесен са обсъждане на заседание в Европарламента в Страсбург, съобщи в електронното си издание всекидневникът "Sole 24 Ore", цитиран от БТА. В собствена информация от Брюксел вестникът, който е орган на Конфедерацията на едрите работодатели в Италия (Конфиндустрия), посочва, че това е първият доклад за макроикономическите неравновесия в ЕС. Той произтича от неотдавнашната реформа на Пакта за стабилност и трябва да спомогне за своевременното разкриване на така наречените кредитни балони и на други заплахи за финансовата стабилност.
Проектодокументът разделя страните от ЕС най-напред на четири, а после на три групи по десет показателя. В първата група на "спешните случаи" фигурираха Италия, Унгария, Кипър и Испания. "Благодарение на натиск в последната минута Италия е успяла да избегне подчертана критика.
Последните информации гласят, че ЕК е решила да не прави особена разлика и е включила Италия, Унгария, Кипър и Испания в групата "подлежащи на задълбочен анализ", съставена от 12 страни, сред които Белгия, България, Дания, Франция, Словения, Финландия, Швеция и Великобритания.
Изброените страни ще трябва да се съобразяват с различни предизвикателства и потенциални рискове. Конкретно за Италия безпокойството идва от високия държавен дълг и датиращия от средата на 90-те години на миналия век спад на конкурентоспособността," се изтъква в информацията, която не изключва в цитирания проектодоклад да бъдат нанесени още изменения.
Четири страни - Гърция, Португалия, Ирландия и Румъния - не са взети под внимание, защото се намират в "програмен режим".Поради липса на макроикономически неравновесия не се налага да бъдат подложени на анализ Германия, Люксембург, Холандия, Малта,Естония, Литва, Латвия, Полша, Чехия, Австрия и Словакия.
Tweet |
|