АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Южноамериканската страна, която е водещ производител на шистов газ и петрол, изпитва недостиг на бензин и дизел от края на миналата седмица заради проблеми с местните рафинерии и липсата на валута, което забавя вноса.
Решението на Естония, което е отстъпление от усилията на страната постепенно да се откаже от силно замърсяващите горива, отразява това, което се случва в много страни от Европейския съюз.
Находището от шистов нефт в Ордоското плато е с геоложки запаси от 1 милиард тона, което го прави най-голямото в страната, натрупаните доказани геоложки резерви са достигнали 1,052 милиарда тона благодарение на пробива в основните технологии.
Базата за производство на шистов газ на китайската петролна корпорация CNPC в Югозападен Китай затвърди статута си на най-големия производител на ресурса в страната. Дневното производство на шистов газ в демонстрационната й зона вече надвишава 20 милиона кубични метра.
Общата пазарна капитализация на петте най-големи производители на петролни услуги и оборудване в света днес не може да надвиши $ 49 милиарда, колкото струваше през 2008 година само Transocean, най-големият собственик в света на дълбоководни сондажи.
През 2017 г. САЩ са добили 767 млрд. куб. м. газ - обикновен плюс шистов и още 184 млрд. куб. м. в Канада. В двете страни работи повече от 60% от световния парк на сондажни съоръжения. В Русия подобни обеми (694 млрд. куб. м.) се добиват с много по-ниски експлоатационни разходи.
Енергийната компания Куадрила (Cuadrilla) потвърди в изявление, че е започнала дейности по хидравличен фракинг в находището на шистов газ "Престън ню роуд".
Добивът на шистов газ в САЩ съживи някои райони и предизвика ожесточени дебати за замърсяването на подпочвени води с метан. Ново изследване в Пенсилвания обаче не откри никаква връзка между едното и другото, предаде Франс прес.
В далечното бъдеще, когато Европа почти няма да се нуждае от газ, „Северен поток 2“ заедно със „Северен поток 1“ може да намерят приложение. Изключително евтиният шистов газ ще потече по тези тръби реверсно към Русия, където стойността тогава на неговия добив ще бъде съществено по-скъп.
Британското правителство даде „зелена светлина“ за добива на шистов газ чрез хоризонтален фракинг или хидравливлично разбиване на скалния слой. Министърът на общините и местното самоуправление Саджид Джавид одобри плановете за фракинг в английското графство Ланкашър.