АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Шоколадът предпазва сърцето
Ралица Русинова
Производството на топящото се изкушение шоколад започва още от древните времена на ацтеките. Предполага се, че наименованието "шоколад" произлиза от думата "chocolatl" на ацтекския език Нахуатъл ("xococ" - горчив и "atl" - вода или напитка). През вековете ароматното бижу е пренесено и на Стария континент. Във Франция се произвежда шоколад от далечната 1615 г. През 1847 г. в Англия се предлагат първите блокчета твърд шоколад.
Днес специалисти диетолози, отчитайки безспорните вкусови качества на шоколада, водят дискусии за това до колко полезна е консумацията му. Тайната на живота е в мярката на нещата. Оказва се, че най-здравословна е консумацията на 40 гр. дневно шоколад. Изчислено е, че в България си похапваме средно между 20- 50 гр. на ден шоколад. В Европа консумацията е между 30 и 90 грама.
Швейцарците ядат най-много шоколад – 9,9 кг годишно за потребител, следват ги норвежците с 7,9 кг. и австрийците – 7,8 кг.
350 млн лв е оборотът на шоколадовия пазар в страната ни за година, според данни на Института за маркетингови изследвания GfK Bulgaria. Българинът е отделил средно 11 лв. за закупуването на шоколад през изминалата 2009 г. Въпреки кризата, маркетолозите отчитат и 10 % ръст на консумацията на шоколад спрямо 2008 г.
Какво прави шоколадът толкова желан хранителен продукт? Потребителят се наслаждава най-вече на веществото серотонин, който има мек и балансиращ ефект върху човешкия организъм. Теоброминът също влиза в състава на шоколада, той активно стимулира организма, давайки му енергията, от която се нуждае. Шоколадовите блокчета съдържат над 400 биологично активни вещества. Те са с доказано високи антиоксидантни свойства, които „улавят” свободните радикали, вредни за организма. Такива вещества са полифенолите.
Диетолози твърдят, че в тъмните шоколади количеството на антиоксиданти е три пъти по-високо от колкото в чая и виното, например. Консумацията на шоколад предпазва и от сърдечни заболявания. Доказано е, че съставът на шоколада потиска и образуването на бактерии в зъбната кухина. Все пак съществуват изследвания, че жените в напреднала възраст не трябва да прекаляват с похапването на шоколад, поради неговата способност да извлича калция от костите.
Консумация на шоколад зависи и от начина на живот на отделния човек. Активно спортуващите, например, могат да си позволят по-често какаовото изкушение, тъй като имат нужда от възстановяване на изразходваната енергия.
Според специалисти, потребителят на шоколад не търси ефекта „нахранване”, а по-скоро усещането за аромата, дъха на какаото. Какаовото масло, основна съставака на шоколада, само по себе си представлява своеобразен феномен в нашата природа, тъй като не може да се окислява при никакви условия.
Tweet |
|