EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Ще има още кредитни трусове

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ще има още кредитни трусове

mail18:13 | 31.07.2009прегледи 553 коментарикоментари 0


cre-main_Full_lУвеличаващият се брой необслужвани кредити сред потребителите и фирмите ще доведе до следваща вълна на кредитната криза, а това може да навреди тежко на банките, които до този момент са избегнали големите загуби. Това смята изпълнителният директор на Deutsche Bank Йозеф Акерман, цитиран от Bloomberg.
„Кризата е една поредица от трусове с променящ се епицентър“, е заявил Акерман на среща. „Лошите кредити са следващата вълна. Дори банките, които до момента се справяха относително добре, ще бъдат засегнати от нея“.
Deutsche Bank е отделила 1 млрд. евро като резерв за неутрализиране на ефектите от потенциалните лоши заеми през второто тримесечие. До този момент банката понася значителни удари, които са довели до седемкратно увеличаване на резервите, което значително влошава финансовите й резултати.
„Кризата не е свършила. Ако се вгледаме в развитието на глобалната икономика, може да очакваме, че движението в положителна посока ще започне с бавна скорост през втората половина на годината.” допълва Акерман.
Същевременно МВФ съобщава, че глобалната кредитна криза е струвала на правителствата по целия свят повече от $ 10 трлн. Богатите страни са похарчили $ 9,2 трлн. в стремежа си да подкрепят финансовия сектор, а развиващите се икономики са вложили $1,6 трлн. Разходите включват капиталови инжекции за $1,1 трлн., покупки на активи за $1,9 трлн. и гаранции за $4,6 трлн.
Прогнозата на фонда обаче е, че правителствата ще успеят да възстановят по-голямата част от тези средства, когато световната икономика се възстанови, но големите бюджетни дефицити ще се запазят.
МВФ преразглежда своята прогноза за ефекта от икономическата криза върху правителствените бюджети по следния начин. Страните от групата на Г-20 ще натрупат бюджетен дефицит в размер на 10,2% от техния БВП през 2009 .
Има опасност така да бъдем свидетели на най-големия дисбаланс след Втората световна война. Очаква се най-голям да бъде бюджетният дефицит на САЩ, който може да стигне 13,5% от БВП, и този на Великобритания и Япония, който може да се повиши до 11,6% и 10,3% до края на 2009 .
МВФ прогнозира, че до 2014 г. правителственият дълг ще достигне 239% от БВП на Япония, 132% в Италия, 112% в САЩ и 99,7% във Великобритания. Поради това е важно правителствата да направят надежден план за редуциране на дефицитите в дългосрочен план.
Лидерите от групата на Г-20 ще дискутират световната икономика през септември. Тогава ще бъде оценена и ефективността на предприетите мерки за съживяване на икономиката и регулиране на финансовия сектор.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg