АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Много от тези сирийци обаче вече са си изградили живот в Германия и нямат намерения да напускат страната. Работодатели, синдикати и бизнес асоциации подчертават колко необходими са тези хора на фона на сериозния недостиг на работна сила в най-голямата европейска икономика.
Механизмът за внос на служители е сложен, бавен и често неефективен и не особено полезен. Определените в механизма срокове от 4 до 6 месеца за издаване на разрешително са още по-дълги, защото има редица дейности, които следва да се извършат преди подаването на документи за разрешително.
Те планират съвместни маршрути за разглеждане на забележителности от японски туристи, които искат да посетят региона. Имаме множество красиви места в Румъния като делтата на река Дунав, която е уникална в Европа.
Близо 2/3 от служителите искат да останат в настоящата си компания, стига тя да инвестира в повишаване на уменията им и да им даде възможност за кариерно развитие. Това показват данните от мащабно представително проучване. То е проведено сред 30 000 души от 23 държави.
Като най-големия ресурс на Симитли кметът определи човешкия - модерното и напредничаво мислене на хората. „Когато хората искат още, аз се радвам, защото това говори, че са прогресивни.
Мярката е част от социалната програма „Крайбрежие за всички“ (Coastline for all – Litoralul pentru toți). Тя стартира преди няколко години и цели да помогне на тези, които искат ваканция на Черно море, но не могат да си я позволят през активния сезон.
Рамката за стимулиране на големи инвестиции ще предостави данъчни облекчения на компании, които искат да инвестират над 200 милиона щатски долара в Аржентина. Те ще бъдат освободени от национални и местни данъци и ще имат право да внасят стоки, без да плащат такси.
Пищните тържества и богатите бюфети вече не са на мода във Виена. Днешните младоженци във Виена искат да скъсат със старите модели и да добавят личен щрих към своята любовна история на сватбеното си тържество.
Понякога това, което хората зад дезинформацията искат, е да посеят объркване и съмнение. Те наводняват социалните медии с множество противоречиви версии на едно и също събитие, не за да ни убедят в нещо, а за да насърчат общо недоверие и апатия.
Чрез поляризирането на дебата разпространителите на дезинформация искат да ни накарат да вярваме, че различията между нас са много по-големи, отколкото са в действителност, и затрудняват правенето на компромиси и постигането на решения.