EUR 1.9558
USD 1.7948
CHF 2.0409
GBP 2.3262
CNY 2.4825
you tube
mobile version

Ще се върнат ли служителите в офиса?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ще се върнат ли служителите в офиса?

mail09:15 | 27.03.2025прегледи 325 коментарикоментари 0


Ковид пандемията даде силен тласък на работата от разстояние - модел, който се превърна в предпочитан за служителите както по света, така и в България. У нас над 70% от компаниите (по данни на Mercer Marsh Benefits от средата на 2024 г.) продължават да дават възможност на служителите си да комбинират работа от офиса и от вкъщи, но при някои индустрии той вече е прекратен.

Сектори, в които хибридният модел отстъпва

Компаниите, които изискват висока степен на комуникация с клиенти и доставчици, са сред първите, които премахнаха хибридната работа. Това важи най-вече за длъжности, свързани с обслужване на клиенти. Забелязва се тенденция сред компаниите в аутсорсинг индустрията да връщат служителите в офисите, както и някои IT компании, но с по-предпазлив подход.
 

Сектори, в които хибридният модел остава стандарт

IT индустрията продължава да бъде най-гъвкавата в България по отношение на работния модел. Четири от пет IT компании позволяват на служителите си да работят между два и три дни в седмицата отдалечено. Тази практика доказано повишава продуктивността и ангажираността на
служителите, като тя е сред основните причини за по-успешното задържане служителите.

„Служителите все по-често търсят работодатели, които предлагат гъвкави условия на труд. Липсата на възможност за хибридна работа може да бъде сериозна пречка за приемане на нова позиция или за оставане в настоящата компания, ако условията бъдат променени. Доста отчетливо наблюдаваме и тенденцията служители да търсят изцяло отдалечена работа.

Въпреки това, напълно дистанционната работа остава по-рядко срещана – по-малко от 5% от компаниите на българския пазар предлагат такава опция. “, коментира Николай Тръмбев, директор „Подбор“ в Adecco България.

Кой на какви компромиси е склонен?
Младите специалисти, които са в началото на кариерата си, са по-склонни да правят компромиси с модела на работа, като поставят кариерното си развитие на първо място. Едновременно с това обаче, нарастващите разходи за живот в София водят до повишени очакванията за стартови заплати сред младите професионалисти.

Това поставя работодателите пред двойно предизвикателство – да отговорят на нарастващите финансови очаквания на кандидатите и
едновременно с това да поддържат конкурентни възнаграждения за настоящите си служители.
Наблюденията на Adecco България показват, че по-опитните служители отдават голямо значение на близостта на офиса и опцията за хибридна работа. Тази тенденция е особено силно изразена сред професионалисти с малки деца.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg