АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ще се оскъпи ли парното заради CO2?
По-големите разходи на топлофикациите за вредни емисии няма да оскъпят допълнително парното, топлата вода и тока, произвеждан от тях по високоефективен начин. Това коментира председателят на енергийния регулатор Иван Иванов пред БНР:
"Цената на емисиите се увеличи, но по никакъв начин това увеличение не може да бъде отнесено към цената на потребителите. Естествено топлофикациите искат да прехвърлят всичките задължения към крайните потребители. Регулаторът в своето решение ще намери баланс, като естествено не допусне нито една от двете енергии – топлинна или електрическа, да бъде допълнително фаворизирана за сметка на другите".
Заради високите цени на вредните емисии топлофикациите поискаха поскъпване между 3% и 108% на топлоенергията, както и драстично увеличение на произвеждания от тях ток.
Един от основните им аргументи е поскъпването на въглеродните емисии, които те плащат.
Най-голям скок – със 108 процента, е поискало габровското дружество, което работи на въглища. Между 12 и 48 на сто увеличение са поискали останалите три въглищни ТЕЦ-а в Русе, Перник и Сливен.
От топлофикациите, работещи с газ, за най-голямо поскъпване – с 88%, настоява Топлофикацията във Велико Търново, а за най-малко – с 3 процента Топлофикация София.
Дружествата в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Враца и Разград искат промяната в цените да е между 7 и 22 на сто.
При тези предложения най-скъпа ще е топлоенергията в Габрово и Велико Търново, където 1 мегаватчас ще доближава 200 лева, а най-малко ще струват парното и топлата вода в Бургас и Сливен – около 80 лева.
Практиката от последните години показва, че обикновено дружествата искат много по-високи цени, които енергийният регулатор намалява.
Tweet |
|