EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Ще се оттегли ли RWE от АЕЦ „Белене”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ще се оттегли ли RWE от АЕЦ „Белене”

mail14:48 | 11.08.2009прегледи 763 коментарикоментари 0


Плановете на енергийния концерн RWE за строеж на атомна електроцентрала в България са застрашени. Множат се признаците за това, че спорният милиарден проект може да се провали. От RWE обясниха, че заедно с българската НЕК продължават да проучват възможностите за "АЕЦ Белене", но че остават някои нерешени въпроси, сред които е финансирането.

Неизясненото финансиране

Новото българско правителство постави проекта под въпрос заради високите разходи. "Всяко решение на българското правителство ще бъде уважено от RWE", обясниха от компанията. "Възможно е проектът да се провали", се чува от средите на германската компания.
Финансовата криза поставя България пред особено сериозни предизвикателства. Ако  правителството се изкаже против, проектът е обречен - коментираха мнозина запознати със ситуацията хора. Държавата притежава 51 процента от проектното дружество, а RWE - 49 процента.
"Файненшъл Таймс Германия" съобщи, че българското правителство тези дни щяло да сложи край на проекта. Все още се отрича, окончателното решение да е било взето. "България не е съобщавала, че се отказва от проекта за "АЕЦ Белене", каза министърът на икономиката Трайчо Трайков. Правителството щяло да анализира споразуменията за Белене, както и бъдещите възможности.
Германският енергиен концерн RWE се включи в проекта миналата година. Предишното българско правителство оцени разходите по строежа на двата реактора с мощност от общо 2000 мегавата на 4 милиарда евро. Според анализатори обаче сумата може да надскочи 6 милиарда евро.
RWE потърси партньор за своята част, за да може да задържи разходите си в разумни граници. До момента обаче търсенето е безрезултатно. При провал на проекта RWE ще трябва да отпише завинаги похарчените до момента пари. По всяка вероятност става въпрос за няколко десетки милиона евро, пише "Ди Велт".

Ядрените планове на RWE

Шефът на концерна Юрген Гросман е за ускорен строеж на атомни централи в чужбина, например във Великобритания. Неговите планове по отношение на България бяха критикувани от надзорния съвет на компанията, включително и поради това, че реакторът би трябвало да се изгради от руската компания Атомстройекспорт.
Освен това природозащитници многократно протестираха против строежа, защото Белене се определя като земетръсна зона.
И действително, земетресение с магнитут от 5,8 по скалата на Рихтер разлюля региона на Черно море миналата седмица. То беше почувствано и в Североизточна България при Белене.
Строежи на атомни електроцентрали в земетръсни региони не са нещо необичайно. Почти постоянно  застрашената от земетресения Япония с нейните над 50 реактора е една от държавите, които най-много разчитат на атомна енергия, заключава германското издание.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg