АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Юанът поскъпна рекордно спрямо долара
Китайският юан достигна най-високата си стойност спрямо долара от 1994 година, като днес поскъпна със 181 процентни пункта или 0,27 на сто до 6,6830 юана за един долар, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Предишният рекорд от 6,6936 юана беше достигнат на 29 септември.
От 21 юни юанът ту се повишаваше, ту понижаваше ежедневно с максимум 0,5 процента спрямо основния курс, определян от Китайската централна банка. Това вариране с плюс или минус 0,5 на сто беше отменено през 2008 година по време на финансовата криза и беше въведено отново под американски натиск.
От юни обаче основният курс на китайската валута е ревалвиран само с 2,12 процента, по данни на агенция Синхуа, докато юанът се смята подценен с 20 до 40 на сто, отбелязва АФП.
Китай изключи възможността за драстично ревалвиране на валутата на страната. На евро-азиатска среща в началото на седмицата премиерът Вън Цзябао отново изтъкна, че това би предизвикало рязко покачване на безработицата и социална нестабилност в най-населената страна в света.
В шестмесечните си прогнози, публикувани в сряда, Международният валутен фонд (МВФ) изтъква необходимостта на Китай от по-силен юан, за да направи икономиката си по-малко зависима от износа и да засили вътрешното търсене.
Валутните курсове и широката тема за "ребалансиран растеж" ще оглавят дневния ред на финансовите министри, които ще се съберат тази седмица във Вашингтон за годишните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и на Световната банка, предаде ДПА.
В последния си доклад за световната икономика от сряда МВФ прогнозира едно твърде неравномерно икономическо възстановяване.
МВФ очаква развитите икономики да нараснат с 2,7 процента тази година, а през 2011 година - с 2,2 процента. Равнището на безработица в САЩ и еврозоната се предвижда да бъде около 10 процента и през двете години.
Според МВФ икономическият растеж на развиващите се страни ще скочи до 7,1 процента тази година и до 6,4 процента през 2011 година. Очаква се Китай да отбележи растеж от 10,5 процента тази година, Индия - 9,7 процента, а Бразилия - 7,7 процента.
Засегнати от големите бюджетни дефицити, повечето богати страни нямат голям избор, освен да излязат от икономическия спад. Много правителства, особено в Европа и Япония, бяха принудени да орежат разходите си, като икономиките им все още
кретат.
"Основното предизвикателство за развитите икономики е състоянието на данъците", посочи главният икономист на МВФ Оливие Бланшар.
Намаляването на бюджетните разходи бе необходимо сега, дори да няма съмнение, че по-малките разходи ще намалят растежа в близко бъдеще.
Изправени пред непопулярното орязване на разходите и отслабената икономика, президентът на САЩ Барак Обама и други западно лидери започнаха да засилват натиска върху Китай и други нововъзникващи пазарни икономики да повишат стойността на валутите си.
Министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър предупреди тази седмица, че усилията на нововъзникващите пазарни икономики да държат евтини валутите си са "опасна действаща сила", която заплашва световното възстановяване.
"Прекалено дълго много страни бяха ориентирали икономиките си към производство за износ, отколкото към потребление в държавата, като разчитаха САЩ да внасят много
повече техни стоки и услуги, отколкото те да купуват от нашите", посочи Гайтнър в реч пред Brookings Institution.
Досега Китай удържа на натиска. Китайският премиер Вън Цзябао предупреди, че рязкото поскъпване на юана ще предизвика вълна от фалити и затваряне на заводи. На европейско-азиатската среща на високо равнище тази седмица той посочи, че валутните
курсове ще се запазят относително стабилни.
Според други поскъпването на юана е в интерес на Китай, като ще принуди азиатската страна да се насочи към вътрешното потребление, тъй като търсенето от отслабващите индустриални икономики пресъхва.
Въпреки това едно поскъпване на юана може малко да повлияе върху търговския баланс на САЩ и Европа, тъй като търсенето вероятно ще се прехвърли към други азиатски икономики, които разчитат на износ.
По-широката промяна ще бъде обсъдена от финансовите министри във Вашингтон, като дебатите ще продължат през ноември на срещата на Г-20 в Южна Корея.
"Едва в началото на процеса сме", предупреди Бланшар.
Tweet |
|