АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод. Изграждането ще започне от Кулата до точката на присъединяване в съществуващия газопровод при Кресна. „Още с първия етап ще повишим с 50% капацитета за трансфер на газ – от 2.3 млрд. кубика на 3.6 млрд кубика годишно.


Румънското подразделение на австрийската OMV Petrom и румънският държавен производител Romgaz работят съвместно в румънския шелф на Черно море. „Нептун Дийп“ е разположен на 160 км от брега на Черно море. Първото производство на природен газ се очаква през 2027 г., като се очаква то да даде 8 млрд. куб.м. природен газ годишно.


В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.


От общо 1 220 км жп път повече от половината от неговата дължина – 747 км, е на територията на България. От тях едва 2,5 км жп линия – от Гюешево до Деве баир (границата с Република Северна Македония), остава на бъдат изградени. Отсечката е финансирана по Програма „Транспорта свързаност“ 2021 – 2027 и ще бъде завършена в планирания срок до 2029 г.


„Работим по съвместна програма за развитие на южната част на европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море, от основната TEN-T мрежа. Коридорът е част от стратегическото направление Север-Юг, което осигурява кратка и сигурна връзка от Атина до Хелзинки“, посочи вицепремиерът Караджов.


София и Атина заедно ще търсят финансиране за европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море.


Руският газов гигант е платил, за да използва българската газопреносна мрежа през миналата година, става ясно от отговор на парламентарен въпрос от министъра на енергетиката Жечо Станков. На този етап - до 20 март, газопроводът от българо-турската граница до българо-сръбската граница, или "Балкански поток", няма да попадне под санкциите на САЩ.


Втечненият природен газ от Москва остава една от последните големи енергийни зависимости на Европа, след като на преноса на руски газ през Украйна беше сложен край в края на миналата година. ЕС внесе рекордни количества суперохладено гориво от Русия миналата година, като Франция, Испания и Белгия бяха най-големите вносители. Редица страни от ЕС все още внасят ядрено гориво от страната.


Предложение на Chevron и HELLENiQ Energy за търсене на въглеводороди в морските зони в рамките на концесионните зони „Блок A2“ и „Южен Пелопонес“ получи официално зелена светлина от Министерството на околната среда и енергетиката.