АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
614 милиона килограма годишно е храната, която се похабява в България, а тя би била достатъчна хората в нужда да получават храна три пъти на ден. Зад всеки килограм ябълки, който изхвърляме на боклука, стоят 700 литра вода.
Членове на БАПОП участват в едно от водещите световни събития в сектора на плодовете и зеленчуците - FRUIT ATTRACTION 2024. На националния щанд на страната ни продукцията си представят „ЕКОФРУТ К и К“ EООД, ЗП Виктор Асенов, „ДЕИВ-2007“ ЕООД, „ГЕОСЕМСЕЛЕКТ“ ООД, ЗП Петя Нановска, "АМИТИЦА" ООД. Масите им са отрупани с цветовете и ароматите на слънчева България, наситили свежи чушки, домати,...
По данни на Министерството на земеделието и храните от 2023 г. общата площ на насаждения ябълки в България е 4 314 хектара. За същата година от българските овощни градини са произведени близо 35 000 тона от плода.
Краставиците от внос поскъпват със 7,6 на сто до 3,27 лева за килограм. Цената на доматите (внос) се повишава с 0,6 на сто и те се търгуват по 3,26 лева за килограм. Картофите поевтиняват с 2,4 на сто до 1,24 лева за килограм.
ЕК предложи продължаване на безмитния внос от Украйна с ограничения за птиче месо, яйца и захар. За съжаление, зърнените култури и маслодайните семена не са включени в ограниченията. Също така се продължава безмитния внос от Молдова на чесън, десертно грозде, ябълки, череши, сливи и гроздов сок.
Молдовски ябълки за пръв път достигнаха магазините и дистрибуционната мрежа на Швеция, предаде молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС. Молдовска фирма наскоро достави два камиона от сортовете „Грани Смит“ (Granny Smith) и „Златна превъзходна“.
Около 4,5-5 тона от пелина се приготвят годишно в избите на змейовци като всеки от майсторите пази в дълбока тайна какви точно билки подрежда помежду пластовете дюли и ябълки преди да ги залее със старо вино в 200-литровите бъчви.
В Полша например европейската субсидия е на килограм произведена продукция, нас за площ. Някои овощари вече се отказали от бизнеса си и изкоренили градините си, като се насочили към зърнопроизводство.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.
Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.