АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Някои продавачи на пазара коментират, че няма голям интерес, а цената за две години е скочила почти двойно, други пък посочват, че има търсене.
Бюджетът на държавната помощ за 2023 г. има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).
Най-сериозен е спадът при добивите на дини (-18,4 на сто) и пъпеши (-9,5 на сто), докато производството на праскови и нектарини расте с 5,6 на сто, а на ягоди остава без съществена промяна.
По време на изложението бяха показани и наградени нови технологии и иновативни решения в сектора за производство и предлагане, като лентова култивация за отглеждане на аспержи с по-добро качество на почвата поради по-малко обработка, съхранение на въглероден диоксид и по-малко емисии.
Местни и чуждестранни производители и вносители на селскостопанска продукция и технологии бяха нетърпеливи да се завърнат за участие на живо в най-старото и утвърдено изложение INDAGRA в Ромекспо-Букурещ, което се провежда от 27-ми до 31-ви октомври 2021 г.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.
Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.
Средният добив е 330 кг/дка. Към 2019 г. от реколтирани 72,7 ха средният добив е бил 524 кг/дка, показва справка в Министерството. Площите с череши в област Търговище са 94,2 ха.
Хиляди финландци откликнаха на отчаяния призив на фермерите да спасят лятната реколта от дребни безкостилкови плодове, след като заради ограниченията, свързани с коронавируса, не бяха допуснати чуждестранни берачи