АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай строи „Линлун-1“, малък модулен реактор (SMR) в южната островна провинция на страната Хайнан. Това е първият в света реактор от този тип, одобрен от Международната агенция за атомна енергия. Реакторът ще обслужва разнообразните енергийни нужди на региона.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Управляващата дясна коалиция, подкрепяна от крайната десница, обяви, че иска да произвежда "мащабно" ядрена енергия в Швеция , но все още не е решила какъв вид реактор да строи.
Украйна загуби половината си капацитет за производство на електроенергия поради руските атаки. Допълнителното производство от реактора ще позволи на всички потребители да имат електричество до 18:00 ч. местно време.
В случай на одобрение на референдума четири държави ще участват в надпреварата за изграждането на реактора - френската държавна енергийна компания Е Де Еф (EDF), но също и фирми от Китай, Русия и Южна Корея.
„Росатом“ получи лиценз за експлоатация на оборудване за производство на иновационно ядрено гориво за реактор БРЕСТ-ОД-300. За първи път в световната практика на едно място ще бъдат построени АЕЦ с бърз реактор и локален затворен ядрен горивен цикъл.
Атомната електрическа централа "Палисейдс" в щата Мичиган разполага с един 800-мегаватов реактор. Тя е разположена на брега на езерото Мичиган, на два часа път с автомобил от Чикаго.
С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000.
Според законопроекта лицензиите за експлоатация на ядрени съоръжения, в които се използва, манипулира или съхранява ядрен материал не се ограничават със срок. В мотивите се отбелязва, че регулаторната практика в ЕС и в развитите страни с ядрена енергетика преимуществено прилага безсрочни лицензии.
Потенциална алтернатива на технологията за атомен разпад, използвана в сегашните централни, ядреният синтез опитва да възпроизвежда това, което се случва в сърцето на слънцето.