АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Площадката за 7-и блок е одобрена, но защото става дума за нова ядрена мощност, ще се работи изключително по изискванията на закона и наредбата. Тоест ще бъде подадено отново заявление за избор на площадка, което да докаже, че на площадката на 7 блок може да се разположи още една ядрена мощност.


Блокове 4 и 6 на Нововоронежката АЕЦ изцяло покриват стандартите на МААЕ за експлоатационна безопасност. Екипът международни експерти препоръча практиката на централата за „Управление на аварии“ като най-добрата възможна за прилагане в АЕЦ по света.


През 2025 г. обзавеждаме дома с мебели от естествена дървесина в натурални тонове. Потребителите търсят сертификати за произхода на дървесината, екологичната безопасност и устойчивостта на производството.


По оперативни причини операциите по производство и износ от платформата Шах Дениз Алфа SDA бяха преустановени и платформата беше безопасно затворена. Всички хора на платформата са в безопасност и няма въздействие върху околната среда.


"Адванст нюклиър фюълс" е дъщерно дружество на френската компания "Фраматом" (Framatome). Увеличаването на вноса на уран от Русия е деликатна тема, като в момента компанията се опитва да създаде съвместно дружество с руската ядрена група "Росатом".


Китай одобри пет генетично редактирани сортове култури и 12 вида генномодифицирани (ГМО) соя, царевица и памук, увеличавайки броя на разрешителните за високодобивни култури, с цел да намали зависимостта от вноса и да гарантира продоволствена сигурност. Министерство на селското стопанство и развитието на селските райони е издало сертификати за безопасност на 17 сорта култури, сочи документ.


ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).


Проверяват се изправността на уредите, тяхното функциониране и безопасност, както и оперативните изисквания, свързани с управлението им. В някои от проверените вече обекти бяха установени липса на информационни табели за безопасна употреба на оборудването и отсъствие на документи, удостоверяващи съответствието на съоръженията с нормативните изисквания, посочват от КЗП.


През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.