АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Адванст нюклиър фюълс" е дъщерно дружество на френската компания "Фраматом" (Framatome). Увеличаването на вноса на уран от Русия е деликатна тема, като в момента компанията се опитва да създаде съвместно дружество с руската ядрена група "Росатом".
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.
Уязвимостта на европейската електроенергийна система от подобни събития през зимата, отбелязва експертът. Той допълва е, че търсенето на електроенергия все още не е достигнало своя връх, а работата на френската ядрена енергетика, както и износът към съседните пазари, остават стабилни.
Съобщението за възможното връщане на страната към ядрената енергетика идва почти 40 години след изоставянето ѝ чрез референдум, проведен през ноември 1987 г., след ядрената катастрофа в Чернобил.
Управляващата дясна коалиция, подкрепяна от крайната десница, обяви, че иска да произвежда "мащабно" ядрена енергия в Швеция , но все още не е решила какъв вид реактор да строи.
Всъщност валутният борд го направи Доплер с хора от Виденовото правителство, български екипи и такива на МВФ, посочи Левон Хампарцумян. Коментарът му бе по повод по-ранно изявление на Ханке, че влизането на България в еврозоната би било катастрофа и че трябва да запазим валутния борд.
Изграждането на "Дабаа" върви по план и 30% ще бъдат завършени до края на настоящата година, заяви ръководителят на руската държавна ядрена компания "Росатом”. Тя ще бъде завършена през 2030 година.
Проектът се разработва от Китайската национална ядрена корпорация и ще се превърне в база за производство на естествен уран с най-високи стандарти, характеризираща се със зелени, икономични, интелигентни и ефективни операции.
Става въпрос за френската компания "Оран" (Orano). Нигер е седмият най-голям доставчик на уранова руда в света. През 2022 г. африканската държава е доставила около четвърт от урана, ползван в ЕС, сочат данните на европейската Агенция за ядрена енергия.