АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия и Боливия засилват сътрудничеството си в индустриалното развитие на лития. Директният добив на литий ще се базира на усъвършенствана технология на „Росатом“ без отрицателно въздействие върху околната среда.
Чрез него доставки природен газ могат да бъдат осъществявани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. Терминалът разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубически метра годишно.
Управляващата дясна коалиция, подкрепяна от крайната десница, обяви, че иска да произвежда "мащабно" ядрена енергия в Швеция , но все още не е решила какъв вид реактор да строи.
Проект "Арена" е създаден от Chaos Innovation Lab, звеното за иновации на Chaos. Екипът му, оглавяван от съоснователя на Chaos Владимир Койлазов, не само развива продуктите на компанията, но и споделя със световната изследователска общност идеи и проучвания за обработването на изображения офлайн и в реално време (offline / real-time rendering), машинно самообучение (machine learning) и изкуствен интелект (AI).
Изграждането на "Дабаа" върви по план и 30% ще бъдат завършени до края на настоящата година, заяви ръководителят на руската държавна ядрена компания "Росатом”. Тя ще бъде завършена през 2030 година.
За да се класират за Fast 50 Central Europe, компаниите трябва да имат годишен оперативен доход от най-малко 50 000 евро през първите три години (2020-2022) и най-малко 100 000 евро през 2023 г., да имат седалище в ЦЕ и да притежават интелектуална собственост или патентована технология.
Проектът се разработва от Китайската национална ядрена корпорация и ще се превърне в база за производство на естествен уран с най-високи стандарти, характеризираща се със зелени, икономични, интелигентни и ефективни операции.
Става въпрос за френската компания "Оран" (Orano). Нигер е седмият най-голям доставчик на уранова руда в света. През 2022 г. африканската държава е доставила около четвърт от урана, ползван в ЕС, сочат данните на европейската Агенция за ядрена енергия.
Състоя се първото заседание на Управляващия комитет по Междуправителственото споразумение между България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели на България.
Турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар каза, че малките модулни реактори (SMR) имат важно място в дългосрочните енергийни планове на Турция и отправи призив за сътрудничество към американските компании по отношение на тази технология.