АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
„Изпълняваме едновременно няколко мащабни проекта - основният е изграждане на пилотен и демонстрационен енергиен комплекс в Северск, Томска област, като част от проекта „Пробив“. Тази година влезе в експлоатация първият му компонент - модулът за производство на гориво. "
Чешката държавна енергийна компания ЧЕЗ ще направи избора си между американския гигант "Уестингхаус" (Westinghouse), американско-японската фирма "Джи И Хитачи" (GE Hitachi) и британската "Ролс-Ройс" (Rolls-Royce), каза говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж.
В края на следващата или в началото на 2026 г. силно радиоактивно изразходвано ядрено гориво ще започне да се затваря във водоустойчиви контейнери и да се складира на 400 м под земята в скалите на Югозападна Финландия.
Нивата на съхранение на континента достигнаха 90% от капацитета на хранилищата на 19 август, според последните данни на индустриалната група Gas Infrastructure Europe. Това е повече от два месеца по-рано от целевата дата на ЕС да достигне това ниво на 1 ноември.
Украйна значително сви доставките на електроенергия през юли заради поправки на няколко ключови ядрени мощности и рекордно високите температури. Според украинските власти страната е загубила почти половината от капацитета си за производство на енергия заради атаките.
Основно изискване към България, според директива на Евроатом, е да изготви план за изграждане на такова хранилище с ясни срокове и етапи за изпълнение. През 2022 г. работна група в МЕе разработила проект на актуализирана Стратегия за управление на ОЯГ и радиоактивни отпадъци.
Както е известно, в Чехия работят шест ядрени реактора – четири в АЕЦ „Дуковани“ и два – в АЕЦ „Темелин“. Те осигуряват около 1/3 от общото производство на електроенергия в страната.
Турция има седем международни газопровода, пет съоръжения за втечнен природен газ, включително три плаващи съоръжения за съхранение и регазификация (FSRU) и две подземни хранилища за природен газ.