АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Фотоволтаичните системи непременно трябва да са големи, за да има ефект. Фотоволтаичните централи трябва да се изграждат върху плодородна. Европейските програми за финансиране на ВЕИ в България са достъпни и опростени земеделска земя. Въвеждането на система за нетно отчитане е сложно.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


То е малко под 10% от световното производство (на електроенергия), като географският център се измества към Китай за сметка на държави като САЩ и Франция, пише МАЕ в свой доклад. Повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб - едно от най-високите нива през последните 30 години.


Те са от Египет, Унгария, Турция, Бангладеш, Беларус и Китай. Подготовката, обучението и стажовете в учебните центрове и руските АЕЦ обезпечават безопасното и ефективно управление на енергоблоковете ВВЕР-1200, които „Росатом“ изгражда в страни партньори.


През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.


Русия притежава около 44 процента от цялото налично количество обогатен уран в света. Приблизително 35 процента от ядреното гориво за атомните централи в САЩ се е доставяло от Русия, сочат официални американски данни.


Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.


В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).