АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Наред с електроенергията, която произвеждат, реакторите могат да генерират и "чист" водород, посочват експерти. Приема се, че той може да бъде използван като гориво, благодарение на което се генерира енергия, незамърсяваща околната среда.
Възможно е с въвеждането на новите регулации през следващите месеци цените на самолетните билети да поскъпнат за полети, излитащи от ЕС, Великобритания, Норвегия и Швейцария, посочва чешкото електронно издание praguemorning.cz. Промяната ще се отрази и на цените на туристическите пакети, предупреждава медията.
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година. Делът на Москва в европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
Споразумението е за анализи на безопасността на алтернативно гориво за шести блок. Договорът засяга само процеса за лицензирането на горивото на "Уестингхаус".
Стана ясно, че държавната агенция USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.
Позволява се ефективното преработване на облъченото ядрено гориво и рационалното управление на продуктите от него. Основната задача на БЯГЦ е намаляването на обема и активността на радиоактивните отпадъци, подлежащи на погребване чрез рециклиране на ядрените материали.
Русия притежава около 44 процента от цялото налично количество обогатен уран в света. Приблизително 35 процента от ядреното гориво за атомните централи в САЩ се е доставяло от Русия, сочат официални американски данни.
Полша започва "от нулата" в тази област, докато Чехия вече има дългогодишен опит. Полша планира да инвестира в ядрената енергетика през следващите десетилетия.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.