АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Виетнам е оценен като дестинация с разнообразно културно наследство. Страната от Югоизточна Азия получи 89 от 100 точки и се класира на 15-о място в списъка.
Полша започва "от нулата" в тази област, докато Чехия вече има дългогодишен опит. Полша планира да инвестира в ядрената енергетика през следващите десетилетия.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Безспорен местен първенец по добив на маслини е Егейският регион, където растат 75% от маслиновите дървета в страната. През есента, по време на събирането на маслиновата реколта, областта оживява благодарение на местните жители, които празнуват заради плодородните си земи и древното си наследство, дълбоко съхранено в културата и традициите на страната.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
В края на следващата или в началото на 2026 г. силно радиоактивно изразходвано ядрено гориво ще започне да се затваря във водоустойчиви контейнери и да се складира на 400 м под земята в скалите на Югозападна Финландия.
"Проектът "Онкало" предвижда изграждането на завод за опаковане на отработено ядрено гориво и на хранилище за него. При това не временно такова, а практически вечно", казва Паси Туохимаа, шеф на връзките с обществеността на "Посива", за Си Ен Би Си.
Кристиян Печовски, студент от НБУ, впечатли журито на престижния Nova D-Zine Competition, организиран от Nova City Group, със своя уникален интериорен проект, вдъхновен от българските традиции и модернистичния стил. Проектът му, който спечели трето място, съчетава класическа архитектура с иновативни решения, като същевременно отдава почит на културното наследство на България.
Проектът се казва „Опазване и атрактивно представяне на природното и културно наследство на общините Белоградчик и Болевац“ и е реализиран по програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия 2014-2020.
Отделно от възстановената функция на сградата като „покрит пазар“, в сутерена с археологическото наследство от древна Сердика, предстои да бъде развиван културен календар с музикални, сценични, изящни и визуални изкуства. Част от него ще бъде и специална селекция от медийни събития.