АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Целта е да се определи прогнозната стойност за дейността по прокарване на три броя нови експлоатационни сондажа от вертикален тип на хранилището "Чирен", в т.ч. доставка на необходимите материали и оборудване.
Полша започва "от нулата" в тази област, докато Чехия вече има дългогодишен опит. Полша планира да инвестира в ядрената енергетика през следващите десетилетия.
Една от причините за отчетеното рязко понижение се явяват мащабните поръчки за транспортно оборудване, направени през предходния месец за самолети, кораби, влакове и военни превозни средства.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
През 2018 г. чешката корпорация PPF Telecom Group придоби активите на норвежкия телеком "Теленор" (Telenor) в България, Унгария, Черна гора и Сърбия. През 2022 г. "Теленор България" бе преименуван на "Йеттел". "Пи Пи Еф Телеком Груп" е собственик също и на компанията за телекомуникационно оборудване "Сетин" (CETIN).
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
В края на следващата или в началото на 2026 г. силно радиоактивно изразходвано ядрено гориво ще започне да се затваря във водоустойчиви контейнери и да се складира на 400 м под земята в скалите на Югозападна Финландия.
"Проектът "Онкало" предвижда изграждането на завод за опаковане на отработено ядрено гориво и на хранилище за него. При това не временно такова, а практически вечно", казва Паси Туохимаа, шеф на връзките с обществеността на "Посива", за Си Ен Би Си.
Общините Петрич и Струмица са партньорите в проект „Трансграничен пакт за зелен пулс“ на обща стойност 945 135 евро. В проекта са заложени дейности, свързани с доставка и оборудване за реакция при кризисни ситуации в Петрич и в Струмица, съвместно обучение на доброволци, обмяна на опит и добри практики между доброволчески формирования, закупуване на модулна система за реакция при кризисни ситуации.
Около 36% от износа е на ракети и системи за противовъздушна отбрана, следван от радари и електронно оборудване, оръжейни станции и пускови установки, заемащи по 11% всеки. Девет на сто от износа на продукти за отбраната се падат на пилотирани самолети и сходна техника, съобщи Министерството на отбраната.